fot. ashkan forouzani

Oczekiwania zgodne z wiarą?

Synod nie jest parlamentem, podczas którego na nowo wymyśla się Kościół. Synod ma swój cel, którym zawsze w najważniejszym sensie jest przypomnienie nauki katolickiej jako prawdziwego nauczania Jezusa Chrystusa, a także wskazanie sposobów jak najlepszego jej udostępniania światu.

Czy Kościół w Polsce potrzebuje synodu? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jakie mamy w związku z nim oczekiwania. Czy na bardzo wysokim poziomie, z nadzieją, że stanie się on narzędziem naprawy życia kościelnego, życia katolickiego w Polsce? Uzasadnione są jednak wątpliwości, czy synody rzeczywiście są w stanie je spełnić. Czy koncepcja niemal permanentnej synodalności, która jest realizowana w Kościele, wpływa na niwelowanie jego wewnętrznych słabości, czy poprawia jakość życia duchowego, czy umacnia nasze przywiązanie do prawd wiary? Czy przypadkiem nie jest to zbyt często przykładanie ręki do nadprodukcji papieru przez kościelne urzędy?

Masowy rozłam?

Ostatni synod w Polsce – II Polski Synod Plenarny – trwał od 1991 do 1999 roku. Co z niego zostało, jakie były jego cele, kto je realizował? Czy jego treść już się zdezaktualizowała

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Kup miesięcznik W drodze 2021, nr 06, a przeczytasz cały numer

|
Wyczyść