O to, co mają na swoich półkach z książkami i co mogłyby nam polecić, zapytaliśmy Annę Król i Paulinę Wilk – twórczynie Big Book Festivalu. Przedstawiamy ich subiektywny ranking lektur – dobrych, ważnych, ciekawych.
Półka Ani
Bea Uusma
Ekspedycja. Historia mojej miłości
Wydawnictwo Marginesy
Historia pewnej obsesji. Opowieść o pasji odkrywania i niewytłumaczalnej potrzebie rozwiązania zagadki sprzed lat. Gdy Szwedka Bea Uusma trafiła na niewielką książeczkę o balonowej wyprawie na biegun północny sprzed ponad wieku, nie była ani pisarką, ani badaczką. Dziś sama przyznaje, że nie wie, dlaczego tak bardzo zainteresowała ją tragicznie zakończona historia dawnych odkrywców. Ich ciała oraz szczątki balonu odnaleziono, lecz przyczyny porażki pozostawały tajemnicą. Dopiero Bea Uusma w połowie lat 90. po lekturze relacji z tamtej wyprawy postanowiła się dowiedzieć, jak i dlaczego doszło do katastrofy. Poszukiwania pochłaniają ją bez reszty i trwają ponad piętnaście lat. Jej opowieść to nieprawdopodobne świadectwo ciekawości świata, wytrwałości i podążania za powołaniem. Jedna z najbardziej fascynujących i wciągających książek tego roku.
Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
Ja, pustelnik. Autobiografia
Wydawnictwo Literackie
Himalaiści zawsze wydawali mi się bardziej herosami niż ludźmi. Jeśli ktoś zdobywa ośmiotysięcznik, to trudno wyobrazić go sobie na kanapie albo na zakupach w sklepie spożywczym. Jeśli ktoś zdobywa czternaście ośmiotysięczników – staje się superbohaterem. Superbohaterowie nie miewają słabości, a jeśli już, to potrafią je przezwyciężać. Nie dręczą ich wątpliwości lub nauczyli się je od siebie skutecznie odsuwać. Autorzy książek o ludziach wybitnych przypominają ich dokonania, rzadziej zajmują się dniem powszednim. Na tym tle autobiografia Piotra Pustelnika – himalaisty, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – jest zaskakująco zwyczajna. Pustelnik to człowiek, który nie boi się opowiadać o życiowych porażkach – zmarnowanym małżeństwie, braku czasu dla synów, nudnej pracy i depresji po każdym powrocie. To niezwykła, do cna uczciwa opowieść o życiu, w którym to, co ludzkie, ściera się z tym, co bohaterskie.
Kazuki Sakuraba
Czerwone dziewczyny
Wydawnictwo Literackie
Babka, matka i córka. Trzy pokolenia kobiet i trzy historie, w których fakty mieszają się z przepowiedniami i obrazkowymi opowieściami. Kazuki Sakuraba raz jest powieściopisarką, raz opowiadaczką baśni. Jej język na zmianę przypomina dialogi filmów akcji klasy B i młodzieżowy slang. Pisarka zuchwale miksuje literacki realizm z poezją i mangą. Podobnie traktuje fabułę – są w tej książce zdarzenia, których nikt nie umie wytłumaczyć, reporterskie opisy rozwijających się dynamicznie japońskich miast i ludzkie losy wplątane w skomplikowaną historię. Sakuraba niczemu się nie dziwi i do tego samego namawia swoich czytelników. Magicznie realistyczna lektura.
Nick Jans
Wilk zwany Romeo
Wydawnictwo Marginesy
Czy człowiek potrafi zaprzyjaźnić się z wilkiem? Czy wilk może potrzebować bliskości i opieki? Czy ludzie zdołają powstrzymać się przed chęcią oswajania? Romeo to dorosły wilk, który pewnego zimowego dnia pojawia się w pobliżu ludzkich zabudowań w niewielkim miasteczku na Alasce. Początko
Zostało Ci jeszcze 75% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń