urodzony 25 lutego 1956 r. – polski duchowny katolicki, birytualista, dzajragujn wardapet, profesor nauk humanistycznych, historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog, bizantynolog, teolog, filolog klasyczny, tłumacz i wydawca pism ojców Kościoła, zajmuje się myślą i historią antyku chrześcijańskiego, historii Bizancjum i starożytnej Armenii, duszpasterz Ormian w Polsce.
Jako pierwszy naukowiec na świecie ustalił datę, od której obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. W książce Narodziny Bożego Narodzenia obala wszystkie dotychczasowe ustalenia i mity. Ustalił, że Boże Narodzenie po raz pierwszy uroczyście było obchodzone w Betlejem, w miejscu gdzie się narodził Jezus i gdzie na początku IV wieku zbudowano bazylikę Narodzenia. Data inauguracji tej bazyliki – w 328 r. – to zarazem data pierwszej celebracji święta narodzenia Jezusa. To są prawdziwe początki Bożego Narodzenia, które zatem ma korzenie w pełni biblijne i chrześcijańskie. Książka ks. Naumowicza obala też inne, powszechne powtarzane dotąd opinie głoszące, że Boże Narodzenie powstało po to, by zastąpić wcześniejsze święta pogańskie i stąd zawiera w swych obchodach wiele elementów wziętych ze starożytnych kultów słońca rozwijanych w dawnym Rzymie czy w Egipcie. – za: Epokowe odkrycie ks. prof. J. Naumowicza.
Wydał m.in. Filokalia, Narodziny Bożego Narodzenia (2016), Nowa Filokalia. Droga do modlitwy serca (2020). Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się Cztery przyjścia Pana (2007), Dwie są drogi. Przewodnik wczesnochrześcijański (2005).
W 2020 roku odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej”.
Wykłada na UKSW i w stołecznym seminarium. Mieszka w Warszawie.
Aktywny na Twitterze.