Święty charakterny
fot. michael descharles / UNSPLASH.COM

Święty charakterny

W historii Kościoła wschodniego św. Mikołaj jest pierwszy po Bogu i Matce Bożej. Do niego zwykło się zwracać w każdej potrzebie, tak jak na Zachodzie zwraca się w sprawach trudnych do św. Antoniego, św. Judy Tadeusza czy św. Rity.

Urodziłem się w Charkowie, dwumilionowym mieście we wschodniej Ukrainie, i z czasów dzieciństwa, a były to jeszcze lata radzieckiego zastoju, pamiętam, że w niemal każdym domu można było znaleźć ikony Chrystusa, Maryi i św. Mikołaja. W latach 90. ubiegłego wieku wielu kierowców umieszczało na desce rozdzielczej małą ikonę tego świętego. Wielu moich znajomych i przyjaciół nosi to imię. Skala zjawiska wyraźnie przekracza przeciętną. Długo nie mogłem zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. I nikt nie potrafił mi tego wytłumaczyć. Czułem, że nie jest to tylko kwestia mody. To raczej coś, co porównałbym do zielonych gałązek nieśmiało wybijających ze starego pnia.

Mikołaj prawdziwy

Tak naprawdę było ich dwóch. Życiorys tego „właściwego” św. Mikołaja jest często pomieszany z życiorysem innego, tego, który prowadził monastyczne życie w pewnym klasztorze nieopodal Patary – rodzinnego miasta tego pierwszego. To znany nie od dziś zabieg ubarwiania czyjegoś życia. Taki początek popkultury. W końcu jeszcze przed Homerem istniały odpowiedniki dzisiejszego „Tańca z gwiazdami”, tłum obsypywał swych idoli laurkami i wydawał ostatnie szelągi na bilety, by zobaczyć w teatrze kolejny blockbuster. Średniowiecznego Pulitzera zdobył mnich Jakub de Voragine za swój bestseller Złota legenda, który, jak na przebój przystało, powstał w oparciu o zestawienie ze sobą na kartach jednej książki kilku znanych i lubianych historyjek o świętych. Dziś, w imię uatrakcyjniania opowieści, jest podobnie. Czy to znaczy, że naszego świętego trzeba ratować pr

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się