Gdy jesteś księdzem, masz pewien autorytet, władzę. Możesz wziąć własne dzieło za dzieło Boga. Wiąże się to także zazwyczaj z nieposłuszeństwem wobec Kościoła.
Rozmawiają Laurent Fabre i Piotr Klimski
Chciałbym porozmawiać o sytuacji Kościoła i o kryzysie, którego on doświadcza. W całej Europie wiernych jest coraz mniej. Jakie są nadzieje dla Kościoła?
Świetnie na to pytanie odpowiedział arcybiskup Grzegorz Ryś, którego bardzo cenię. Przypomniał, że w trzynastym wieku Kościół w Europie przechodził kryzys o wiele poważniejszy od obecnego. I wtedy Jezus przemówił: „Franciszku, odbuduj mój Kościół, gdyż popada w ruinę”. Święty Franciszek odpowiedział na to wezwanie. Trzeba więc – jak powiedział arcybiskup Ryś, abyśmy powiedzieli Bogu „tak” w sytuacji kryzysu. Jedynym rozwiązaniem jest słuchanie Ducha Świętego.
Jednym z przejawów tego kryzysu są ataki na papieża.
Z tego, co wiem, szczególnie mocno krytykowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych.
Ale jednocześnie statystyki pokazują, że żaden papież nie miał tak wielkiego audytorium na świecie.
Czy mógłbyś powiedzieć kilka słów, które pomogłyby zrozumieć Franciszka?
Nie wiem, czy potrafię… Papież napisał tekst o Świętym Józefie. Być może jego lektura mogłaby dotknąć Polaków, którzy przecież kochają Świętego Józefa. Po drugie, myślę, że Franciszek jest papieżem najbardziej przypominającym Jana XXIII. Łączy ich wielka miłość do ubogich, bliskość w stosunku do ludzi. Podczas kryzysu politycznego w Sudanie Południowym zwaśnione strony należały do Kościoła anglikańskiego oraz katolickiego. Z inicjatywy prymasa anglikanów arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego papież zaprosił skonfliktowanych przywódców oraz duchownych ich Kościołów do Watykanu na rekolekcje pojednania. Pod koniec Franciszek podszedł do przywódców zwaśnionych stron i ucałował ich stopy. Myślę, że dla Polaków ważna może być też jego pobożność maryjna. Przed każdym ważnym wydarzeniem papież składa kwiaty u stóp Maryi.
Do kryzysu w Kościele walnie przyczynia się ujawnienie wielu nadużyć, nie tylko seksualnych. Według papieża Franciszka jedną z głównych przyczyn różnego rodzaju nadużyć w Kościele jest klerykalizm. Co sądzisz o tej tezie?
Całkowicie się z nią zgadzam. Gdy jesteś księdzem, masz pewien autorytet, władzę. Możesz wziąć własne dzieło za dzieło Boga. Wiąże się to także zazwyczaj z nieposłuszeństwem wobec Kościoła.
Jak dekonstruować klerykalizm bez rozbijania Kościoła?
Ważne, aby przy zachowaniu szacunku i odpowiedniej pozycji duchownych zostawić miejsce świeckim. We Wspólnocie Chemin Neuf, do której należę, wiele zadań powierzono kobietom. Poza tym są wśród nas celibatariusze i osoby żyjące w małżeństwie. Jest więc pewna równowaga. Myślę, że to wielka szansa.
Oceń