Nie wybieraj piskląt z gniazda

Nie wybieraj piskląt z gniazda

„Grzebię się w ziemi – taki mam zawód, choć przecież z moimi talentami mógłbym szyć pluszowe misie” – pisał niedawno w miesięczniku „W drodze” trapista Michał Zioło, rozpoczynając w ten sposób gęsty, erudycyjny, pełen humoru, a także zdrowego dystansu do świata esej poświęcony Julii Hartwig. A ja, nie mogąc zapomnieć tych słów i kontekstu, w jakim padły, po raz kolejny zdumiewam się skądinąd oczywistym faktem, że powołanie to tajemnica, której nigdy do końca zrozumieć się nie da.
Inne sprawy ukazały się po raz pierwszy w 1995 roku, ale obecne wydanie książki to nieco inna pozycja – jej objętość zwiększona została ponaddwukrotnie (!) o teksty powstające przez minione lata. Decyzja o jej ponownym wydaniu to pomysł niezwykle trafiony, i to nie tylko dlatego, że do rzeszowskiego wydania z 1995 roku wielu czytelników książek o. Michała Zioło dotrzeć nie było w stanie.

Czy przemyślenia mnicha trapisty, który wybrał „nieużyteczność” z miłości do Boga, mogą być dla nas inspiracją, skoro w swoim codziennym życiu nieustannie dążymy do coraz większej efektywności naszych działań? I tu sceptycznego czytelnika spotkać może niespodzianka. Nowe wydanie Innych spraw to bowiem ponad 400 stron, na które składają się teksty rozmaite tematycznie i gatunkowo. Listy, szkice poświęcone wybranym postaciom, wspomnienia, fragmenty dziennika, przemyślenia. Codzienne sytuacje, praca, cytaty z ulubionych autorów i refleksje z lektury, modlitwa, relacje z Bogiem i ludźmi (a nawet zwierzętami), duchowość benedyktyńska, „a wszystko to w poczuciu, że Bóg na nas patrzy, że żyjemy w Bożej obecności, że to nie my zbudowaliśmy dom Bogu, ale mieszkamy u Niego, jesteśmy u Boga, ubodzy. Wszystko powinno mieć swój czas i swoje mi

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się