Granica między bezdomnością a domnością jest bardzo krucha. Dziś mam wszystko, jutro nie mam nic. To się naprawdę zdarza. Bezdomny to nie jest przybysz z kosmosu, to człowiek taki jak ja.
Możemy ich spotkać wszędzie. Na ulicach, na dworcach, przed kościołami. Jedni siedzą ze spuszczoną głową, trzymając karton z wypisaną przyczyną swojej nędzy. Inni zaczepiają na chodniku, proszą o pieniądze lub coś do jedzenia. Żebracy. Trudno ich nie spotkać, choć często my – zabiegani, przepracowani, wiecznie zajęci – przemykamy obok, nie zwracając na nich uwagi. Wolimy nie drażnić swoich sumień, zrzucając na nich odpowiedzialność za ich sytuację. To jedna z wielu barier, która dzieli nasze światy. „Kto mógłby znajdować upodobanie w byciu pogardzanym, w życiu na społecznym marginesie, gdzie nie jest się przez nikogo wysłuchanym, skąd nie ma żadnej ucieczki?” – pytał w połowie XX wieku założyciel Ruchu ATD Czwarty Świat o. Joseph Wresinski (Józef Wrzesiński), walczący o godność osób ubogich i wykluczonych. Nie tylko o poprawę ich kondycji materialnej, ale właśnie o ich godność (ATD – A Tous la Dignité, czyli „Godność dla wszystkich”).
Świadomość podziałów jest szczególnie dojmująca w tych częściach świata, w których nierówności społeczne i nędza sięgają niewyobrażalnego dla nas poziomu. Jednak wnioski stąd wypływające z łatwością daje się zaaplikować do każdego miejsca i czasu. Kościół Ameryki Łacińskiej podczas konferencji w Aparecidzie w 2007 roku w końcowym dokumencie, przygotowanym przez zespół pod kierownictwem kard. Jorge Bergoglia pisał:
Jednakże warunki życia wielu ludzi opuszczonych w cierpieniu, wykluczonych i lekceważonych z powodu ubóstwa stoją w sprzeczności z planem Ojca i wzywają wszystkich wierzących do większego zaangażowania w budowanie życia. Królestwo życia, które Chrystus nam przyniósł, zupełnie nie przystaje do tych nieludzkich rzeczywistości. Gdy stawiani w obliczu takich sytuacji usiłujemy zamykać oczy, nie jesteśmy obrońcami życia w imię Królestwa Bożego, lecz wkraczamy na drogę ś
Zostało Ci jeszcze 85% artykułuDalszy dostęp do artykułu zablokowanyWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 5000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Masz dostęp do archiwum?Zaloguj się
Oceń