Pośpiech, który nas wykańcza. Wojna z plastikiem. Wszystko za Everest! Siła wspólnoty.
W lutowym numerze miesięcznika „W drodze”:
Spokojnie, to tylko stres
Niemal wszyscy jesteśmy przemęczeni i zestresowani. Nie radzimy sobie z nadmiarem obowiązków, żyjemy w pośpiechu. Nasze ciało zaczyna niedomagać: odczuwamy bóle w klatce piersiowej, cierpimy na zaburzenia rytmu serca, nękają nas migreny, bóle napięciowe i problemy z koordynacją myślenia – wachlarz fizycznych objawów przemęczenia i stresu jest o wiele szerszy. Michalina Kaczmarkiewicz pisze o skutkach długotrwałego stresu, ks. Dariusz Larus o wypaleniu zawodowym, Daina Kolbuszewska szuka sposobów na odstresowanie, a Marcin Kwieciński, autor projektu „Ogarnij Chaos”, radzi jak ogarnąć swój codzienny chaos i żyć spokojniej. Im szybciej to zrobimy, tym lepiej dla nas.
Chrześcijańskie eko
W Ewangelii Pan Jezus mówił o nawróceniu i grzechu, ale nie wspominał nic o grzechu ekologicznym, który papież Franciszek zamierza wpisać do Katechizmu. O katolickiej ekologii, świętym Franciszku i zbuntowanej nastolatce ze Szwecji opowiada franciszkanin Stanisław Jaromi OFMConv. O szczęściu pustej lodówki przekonuje Michał Paca, ekspert branży gospodarki odpadami i autor bloga SortowniaOpinii.pl, radzi jak żyć bardziej ekologicznie i produkować mniej śmieci.
Lekcja wiary
Wietnam może się nam kojarzyć z wojną, sajgonkami i straganami z tanią odzieżą. Nie każdy wie, że w kraju, w którym chrześcijanie są zdecydowaną mniejszością mieszka aż 121 tysięcy świeckich dominikanów! To ewenement na skalę światową. Dominik Jarczewski OP szuka źródła tego fenomenu. Jak żyją katolicy w Wietnamie, czym się zajmują i jaką wizję Kościoła nam proponują?
Sir James Macmillan, wybitny szkocki kompozytor, opowiada jak został świeckim dominikaninem, a Paweł Milcarek, redaktor kwartalnika „Christianitas”, dzieli się swoim doświadczeniem bycia mężem, ojcem i zakonnikiem.
Ponadto w lutowym numerze miesięcznika „W drodze” himalaista Leszek Cichy wspomina pierwsze zimowe wejście na Mount Everest, od którego minęło już czterdzieści lat. Wojciech Surówka OP odpowiada na pytanie o post w oktawie. O dwóch opisach stworzenia świata, w cyklu „Nie taki Stary Testament”, pisze Bartłomiej Mateusz Sokal. W Orientacjach m.in. Karolina Staszak, rozważa autoportret Kamili Kansy (Laura Makabresku) – „From the ashes”.
Dominikanie na niedziele, czyli Słowo Boże komentują: Krzysztof Popławski OP, Paweł Kozacki OP, Tomasz Golonka OP, Wojciech Czwichocki OP.
Jak co miesiąc wyśmienite felietony przygotowali: ks. Grzegorz Strzelczyk, Stefan Szczepłek, Wojciech Ziółek SJ, Paweł Krupa OP, Paulina Wilk, Jarosław Mikołajewski.
Oceń