Kiedy nasi rodzice słabną i stają się coraz mniej samodzielni, stajemy przed poważnymi pytaniami o sposób opieki nad nimi. Nie ma na nie gotowych odpowiedzi, każda rodzina musi wypracować własną drogę. Autorzy dzielą się doświadczeniem, a także świadectwami wielu innych osób. Czerpią przy tym z mądrości słowa Bożego. Przykłady pokazane w książce dalekie są od idealistycznej wizji; niejednokrotnie opowiedziane historie bywają dramatyczne
Mimo wszystko mocno wierzymy, że możliwa jest jeszcze rodzinna i międzypokoleniowa solidarność dzięki wprowadzaniu pewnych zmian, kreatywnych rozwiązań, nowości.
– deklarują małżonkowie Beauducel.
Książka podzielona została na osiem rozdziałów omawiających różne aspekty życia z seniorami, tj.: Wytrąceni z równowagi, Czy rodzice stają się naszymi dziećmi?, Kochać w prawdzie, Jak mamy czcić rodziców?, Jaka jest moja rola?, Miejsce małżeństwa, Rozwiązania odpowiednie do sytuacji, Towarzyszenie.
Autorzy dostarczają inspiracji dotyczących tego: Jakie są potrzeby osób starszych?, Jaką pomoc możemy otrzymać od państwa?, Jak towarzyszyć starszym w drodze do nieba?, Jak pomóc chorującym rodzicom, zachowując równowagę własnego życia?, Jaką mam relację z moimi rodzicami?, Czy zachowuję jakieś urazy?
W Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik, jak wskazuje podtytuł, ujęta jest również droga wiary, która w każdych, ale zwłaszcza w tych „trudnych” dziedzinach życia jest pokrzepieniem, bo przypomina nam, że nie jesteśmy sami.
Czasami czujemy się przytłoczeni faktem starzenia się naszych rodziców – (…) a jednak często doświadczamy tego, że otrzymujemy zasoby konieczne do sprostania danej sytuacji, podjęcia decyzji i zachowania nadziei.
– czytamy we wprowadzeniu do książki Gdy rodzice się starzeją. Praktyczny i duchowy przewodnik (tytuł oryginalny: Quand mes parents vieillissent).
Annie Beauducel i Claude Beauducel adresują swoją książkę przede wszystkim do osób posiadających rodziców w podeszłym wieku. Odwołują się często do sytuacji życiowej, w której sami byli, a więc ludzi zajmujących się równocześnie wnukami i prowadzących aktywne własne życie. Książka może być również interesująca dla pozostałych członków rodziny, którzy chcą poznać potrzeby osób starszych, a także dla osób zajmujących się starszymi ludźmi zawodowo.
Nie jest to dzieło sztuki literackiej, tylko praktyczna pomoc dla ludzi często zabieganych i zmęczonych. Użyty w książce język jest prosty, a styl zwięzły i przystępny.
Patronat medialny:
„Niedziela”, „Gość Niedzielny”, miesięcznik „W drodze”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, dominikanie.pl, misyjne.pl, Aleteia.pl, wiara.pl, Radio Nadzieja, Radio Warszawa, Radio Emaus, Radio Doxa, Radio Poznań.
O autorach:
Annie i Claude Beauducel są małżonkami od ponad 50 lat, rodzicami i dziadkami. Należą do wspólnoty Emmanuel. Od kilkunastu lat prowadzą grupę wsparcia dla rodzin w żałobie.
Oceń