Zdjęcie Joachima Badeniego OP

Joachim Badeni OP

(ur. 14 października 1912 r. w Brukseli, Belgia – zm. 10 marca 2010, Kraków) – Kazimierz Stanisław hrabia Badeni herbu Bończa, dominikanin, potomek arystokratycznego rodu, hrabia, żywy świadek Chrystusa, mistyk, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista.

Otrzymał imię po dziadku Kazimierzu Badenim – namiestniku Galicji i premierze Austro-Węgier z nadania cesarza Franciszka Józefa. W 1914 roku rodzina Badenich przeprowadziła się do Szwajcarii, a następnie do Wiednia. Tam dwa lata później zmarł ojciec Kazimierza Stanisława. Kiedy miał 8 lat zamieszkał w Żywcu – rodowej posiadłości drugiego męża matki, arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga.

W 1930 roku, po zdaniu matury, rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W młodości korzystał z uciech życia, jednak krótko przed wybuchem II wojny światowej nawrócił się pod wpływem mistycznego doświadczenia. Idąc do nocnego klubu miał ze sobą figurkę Maryi Niepokalanej, której dotyk poczuł na plecach. Do klubu nie dotarł, a kolejnego dnia rano poszedł do kościoła.

We wrześniu 1939 roku uciekł przez Rumunię do Francji. Wstąpił do Brygady Strzelców Podhalańskich i walczył pod Narwikiem. Pod wpływem ojca Ignacego Marii Bocheńskiego OP w lipcu 1943 r. wstąpił do seminarium duchownego w Anglii, w lipcu 1944 r. – do nowicjatu dominikanów w Howkesyard. 16 sierpnia 1945 roku w dniu imienin Joachima złożył pierwszą profesję zakonną. Przyjął imię ojca Matki Bożej, do której od dzieciństwa miał głęboką cześć.

Studia teologiczne dokończył już w Polsce, tu też w 1950 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Rosponda. W Zakonie był m.in. magistrem nowicjatu w Krakowie i duszpasterzem akademickim w Poznaniu (1957-1975), Wrocławiu (1975-1976) i Krakowie (1977-1988).

Joachim Badeni OP o Eucharystii

Ceniony rekolekcjonista, spowiednik i kierownik duchowy dla wielu osób. Był duszpasterzem niezwykle popularnym i kochanym przez młodych ludzi. Miał opinię duchownego z charyzmatem kojarzenia par małżeńskich. Krążyło powiedzenie „Tylko Badeni dobrze cię ożeni”. Słynął z dobroci i poczucia humoru. Był mistykiem zakochanym w Bogu.

Tworzył i rozwijał duszpasterstwa studentów, sprawował także duchową pieczę nad rozwijającym się w Polsce ruchem Odnowy w Duchu Świętym.

Anegdota o smoku

Słynął z charyzmy, porywających kazań i niezwykłego talentu do współpracy z osobami świeckimi. Szczególnie ceniono jego rady dotyczące życia małżeńskiego oraz wyboru żony bądź męża.

Nasza wiara to jest whisky on the rock. Whisky na czystym lodzie

mówił.

Ojciec Badeni OP bardzo ukochał Eucharystię, obdarzał też wielką czcią Najświętszą Marię Pannę.

W ostatnich tygodniach życia bardzo cierpiał z powodu choroby, jednak zachowywał pogodę ducha i słynne poczucie humoru.

Eucharystii i piwa.

– odpowiedział, gdy zapytano go w szpitalu, czego mu brakuje. Nic dziwnego, był przecież potomkiem dawnych właścicieli żywieckiego browaru.

Osoby, które towarzyszyły mu pod koniec ziemskiej wędrówki wspominają ten czas jako niezwykle pouczające doświadczenie.

Dzisiaj… wieczorem… nastąpią… zaślubiny… z… Jezusem. Wszystko… przygotowane. Kilka godzin później zmarł.

– powiedział w przeddzień śmierci.

Zmarł w krakowskim klasztorze Braci Kaznodziejów w opinii świętości. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w grobowcu dominikanów.

Za życia, od dnia, w którym w zakonie już zachwycił się i doświadczył Żywego Boga, stał się prawdziwym weselnikiem, na dobre „rozbawionym” Bogiem. Widzisz, gdybyś umiał bawić się z Bogiem, byłoby to największe osiągnięcie ludzkości. Wszyscy traktują Boga tak bardzo poważnie, że czynią Go śmiertelnie nudnym… Baw się z Bogiem, synu. Bóg jest najlepszym towarzyszem zabaw…  

wspominał go Maciej Biskup OP w 10. rocznicę śmierci.

Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie o. Joachima Badeniego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, za osiągnięcia naukowe i działalność duszpasterską w środowisku akademickim”.

Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: 365 dni z ojcem Joachimem Badenim OP, W świetle Ducha, Fotel z widokiem na pole, Mistyka codzienności.