Wszystko na pokaz

Wszystko na pokaz

Wydawnictwo Czarna Owca postanowiło zrobić porządek w sferze wychowania dzieci, publikując w ubiegłym roku serię książek pod wiele obiecującymi tytułami: Wielka księga cipek, Wielka księga siusiaków, Boga przecież nie ma. Ktokolwiek z nowoczesnych rodziców miałby jeszcze choć cień wątpliwości, jak wychowywać dziecko, może sięgnąć po jedną z tych pozycji, a najlepiej po wszystkie. Uwaga dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, o co chodzi: właśnie otworzył się nowy front wojny o nasze dzieci. A może już trwa w najlepsze, tylko myśmy przegapili jej początek?

Miej swoje powody!

Cykl otwiera nieduża pod względem formatu, lecz wielka treścią książka Patrika Lindenforsa Boga przecież nie ma. Teza wyłożona w tytule – zdaniem autora – nie podlega żadnej dyskusji, choć manipulowane od kołyski przez kler dzieci mogą mieć niejakie kłopoty z ustaleniem, jak jest naprawdę. Propaganda ogłupionych religią rodziców też robi swoje.

Na szczęście Lindenfors spieszy dziatwie z odsieczą. Przy tym zawsze dobiera trafne argumenty. Dlaczego miałbyś wierzyć? Bo wszyscy to robią? Nie bądź śmieszny. Popatrz: „Kiedyś ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska. Ale to nieprawda”. I co? Jakbyś wyglądał, gdybyś w średniowieczu wierzył, że glob to nie glob, a talerz? To nic, że nawet Umberto Eco w swoich felietonach wyśmiał ten stereotyp („Czy wiecie, że nikt nie twierdził, iż ziemia jest płaska?”), dowodząc, że „już Ptolomeusz w drugim wieku po Chrystusie zdołał podzielić glob na trzydzieści sześć stopni południkowych, Eratostenes w trzecim wieku przed Chrystusem – z całkiem niezłym przybliżeniem obliczyć długość równika”. To nic, że święty Tomasz i Augustyn z Hippony należeli do tych, którzy upierali się, iż ziemia jest okrągła. I nikt ich za to nie spalił – więcej, zostali uznani za świętych. To błahostki. Przecież dzieci o tym nie wiedzą. Można je potraktować nieprawdziwym argumentem, żeby zasiać wątpliwość.

Albo z innej beczki. „Czy tylko dlatego, że ktoś wymyślił boga (konsekwen

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się