Jedną z tradycji włoskiego karnawału są tak zwane „maschere”, czyli maski. Przypominają one postacie zrodzone w kręgu commedii dell’arte i w prześmiewczy sposób personifikują ludzkie wady i przypadłości. Każde włoskie miasto ma swoją postać-maskę, która w pewnym sensie utożsamia typowe cechy charakteru jego mieszkańców.
Pantalone na przykład przedstawia starego i skąpego weneckiego kupca, wiecznie naburmuszonego, dla którego ważne są tylko pieniądze.
Arlecchino i jego wieczny rywal Brighella przychodzą z Bergamo, pierwszy jest leniwym gamoniem, a drugi kłótnikiem, intrygantem i oszustem. Pochodzący z Neapolu Pulcinella to z kolei łajdacki sługa i wielki leniuch, natomiast gruby i pedantyczny Dottor Balanzone jest z Bolonii.
Maska florencka nosi imię Stenterello i została wymyślona przez Luigiego del Buono, zegarmistrza, który nieraz oddawał się komediowemu aktorstwu. Stenterello jest przedstawicielem florenckiego ludu, interesującą mieszanką beztroskiego żartownisia, bystrego, czasami trochę tchórzliwego, ale ostatecznie uczciwego i sprawiedliwego. Jego imię pochodz
Zostało Ci jeszcze 75% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń