Po co światu mnich?
współczesne kobiety są w stanie osiągnąć wiele w wybranym przez siebie zawodzie. Są prezesami banków, rektorami uniwersytetów, premierami, naukowcami. Wszystko jest kwestią talentu, pracy i determinacji. W zetknięciu z rzeczywistością Kościoła ta perspektywa zostaje zawężona. I zostawmy na boku kwestię święceń kapłańskich i procentowych parytetów.
To wciąż niezwykle rzadki widok: ministrantka przy ołtarzu, wykładowczyni teologii w seminarium czy zakonnica rzecznik prasowa diecezji albo szafarka Eucharystii szczególnie tam, gdzie w szpitalu brakuje kapelana.
Oczywiście, jak mówi w rozmowie z nami rektor rzymskiego uniwersytetu Angelicum dominikanin ojciec Michał Paluch, z odpowiedzialności za niektóre wymiary funkcjonowania Kościoła pasterzy nikt nie zwolni. A co więcej, mamy w tych obszarach prawo domagać się od nich stanowczej reakcji. Ale jak dodaje Zuzanna Flisowska-Caridi z międzynarodowej organizacji Voices of Faith: „Traktowanie problemu wykluczenia kobiet z różnych sfer życia kościelnego jako kaprysu małej grupy katoliczek jest nieporozumieniem. W rzeczywistości jest to problem tego, jak Kościół rozumie godność i wolność człowieka i na ile w tym rozumieniu wierny jest Ewangelii”.
Nie chodzi o snucie wizji o walce płci, ale o realne opisanie naszej rzeczywistości. Doskonale zdaję sobie sprawę, że oprócz kobiet, które zawsze były i będą w Kościele, jest wiele takich, które są daleko i często szukają w nim bez powodzenia swojego miejsca. To do nich należy adresować duszpasterskie działania i szukać wspólnego języka. Jeśli nie, to prędzej czy później zniechęcone uznają, że Kościół jest męsko-katolicki.
Przed nami kolejna Wielkanoc, tajemnica powstania z martwych wpisana w naszą codzienność naznaczoną epidemicznymi ograniczeniami, niepewnością i zmęczeniem. W imieniu redakcji „W drodze” życzę Państwu doświadczania pokoju zmartwychwstałego Chrystusa, którego źródłem są Jego przebite ręce i bok – namacalny znak Bożego miłosierdzia.
Oceń