fot. fot. Clement Falize/unsplash

Nie ma prostej recepty na to, by się dobrze czuć. Rozwiązaniem nie jest na pewno wyjazd na bezludną wyspę albo w Bieszczady, żeby hodować owieczki, bo nie uciekniemy od siebie.

Daina Kolbuszewska: Ze zdrowiem psychicznym Polaków nie jest najlepiej? Statystyki pokazują, że 25 procent naszego społeczeństwa cierpi na zaburzenia psychiczne.

Tomasz Chlebowski: Statystyki są fantastyczną rzeczą, dzięki której można udowodnić każdą tezę. Starym typem oszczepu, sprzed 1980 roku, można było rzucić 110 metrów. Obecnie, po zmianie jego punktu ciężkości, rzuca się 80 metrów. Można więc jedynie stwierdzić, że według pewnych kryteriów prowadzono badania i odnotowano konkretne wyniki. Jedna czwarta społeczeństwa jest chora psychicznie, zatem trzeba coś... należy coś… W imię czego? Społeczeństwo polskie funkcjonuje ani lepiej, ani gorzej niż dwadzieścia czy trzydzieści lat temu.

Definicja zdrowia psychicznego?

Najprościej można powiedzieć, że zdrowy psychicznie jest człowiek, który nie jest chory psychicznie. Spojrzenie lekarza na zdrowie psychiczne jest spojrzeniem czysto biologicznym – albo ktoś jest chory, albo nie. Można mieć objawy chorobowe, które warto tonować ze względu na komfort życia człowieka, lecz ich występowanie nie oznacza choroby w sensie biologicznym.

To definicja przez negację.

Zostało Ci jeszcze 91% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się