W 2017 roku na aukcji przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych sprzedano do prywatnej kolekcji niewielką kamienną tablicę. Anonimowy nabywca zapłacił za nią jedyne… 850 tysięcy dolarów. Inskrypcja ma wymiary 60 na 68 cm i jest datowana na lata 300–500 przed Chrystusem. Zawiera prawdopodobnie najstarszy na świecie poświadczony zapis Dekalogu w obydwu wersjach. W obydwu – bo Dekalog w Starym Testamencie został zapisany dwa razy: najpierw w Księdze Wyjścia (Wj 20,2–17), a następnie w Księdze Powtórzonego Prawa (5,6–21). Artefakt został odkryty w 1913 roku przy budowie linii kolejowej Palestyna-Egipt. Co interesujące, tabliczka pomija przykazanie zakazujące używania imienia Bożego bez szacunku, a zastępuje je nakazem uiszczania opłat na świątynię na górze Gerazim. To dowodzi, że dokument pochodzi ze środowisk samarytańskich. Tę samarytańską świątynię w ramach realizacji polityki unifikacji Północy i Południa Palestyny w jeden organizm państwowy Żydzi zburzyli w 128 roku przed Chrystusem za Jana Hirkana I, co samemu Jezusowi, Żydowi z krwi i kości, wypomni spotkana przy studni Samarytanka: „Nasi przodkowie oddawali cześć Bogu na tej górze…” (J 4,20).
Drugim najstarszym dokumentem poświadczającym dziesięć przykazań jest najprawdopodobniej zwój 4Q41 znaleziony w 1952 roku w czwartej grocie Qumran. Dokument jest datowany na I wiek p.n.e. i został zapisany w języku hebrajskim. Profesor Shani Tzoref z Uniwersytetu w Getyndze słusznie zwróciła uwagę na to, że manuskrypt 4Q41 w bardzo interesujący sposób harmonizuje różnice obecne w przykazaniu dotyczącym zasad zachowywania szabatu. Bo faktycznie przykazanie „Pamiętaj, byś dzień święty święcił” w dwóch biblijnych wersjach Dekalogu różni się znacząco.
Przykazanie trzecie – studium przypadku
Wj 20,8–11
Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować.
Przez sześć dni będziesz wykonywał wszystkie swoje prace, lecz siódmy dzień jest szabatem dla PANA, twego Boga.
W tym dniu nie podejmiesz żadnej pracy – ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani nawet bydło czy cudzoziemiec, który mieszka w twoim domu.
W ciągu sześciu dni bowiem PAN uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich istnieje, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego PAN pobłogosławił dzień szabatu i wyróżnił go jako święty.
Pwt 5,12–15
Zostało Ci jeszcze 85% artykułuPrzestrzegaj dnia szabatu, aby należycie go świętować, bo tak ci na
Wykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 5000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń