dzieci w kościele
fot. Krzysztof Nowak

Proszę nie przewracać świeczek

Gdy maluch tuż przed podniesieniem zaczął z krzykiem turlać się przed ołtarzem, celebrans na chwilę przerwał odprawianie mszy, rozejrzał się po kościele i zapytał: Czy są tutaj rodzice tego dziecka?

Środek lata. Niedziela. Kościół dominikanów w Poznaniu. Na południowej mszy świętej mimo sezonu wakacyjnego pełno ludzi. Trwa właśnie drugie czytanie, gdy środkiem głównej nawy przebiega dwu-, może trzyletnia dziewczynka. Ma bose stopy. Zatrzymuje się na moment przed ołtarzem, przeciska się między krzesłami ustawionymi w lewej nawie, biegnie na tył kościoła i już po chwili główną nawą znów zmierza w stronę ołtarza. Tym razem biegnie za nią starsza może o dwa lata dziewczynka, prawdopodobnie siostra, i trzyma w rękach jej buty. Mała ucieka. Przy kolejnym okrążeniu ludzie zaczynają się rozglądać, ktoś wychodzi z ławki, szepce coś starszej dziewczynce na ucho, ale ta z krzykiem wyrywa się i biegnie w ślad za młodszą, w stronę ołtarza. Ksiądz właśnie zaczyna mówić kazanie. Mimo najszczerszych chęci trudno skupić się na słowach kaznodziei. Gonitwa trwa aż do końca mszy. Nikt nie reaguje…

Kilka tygodni później. Duży parafialny kościół na jednym z poznańskich osiedli. Rozpoczyna się msza święta. Na schodach prezbiterium, przy bocznym ołtarzu, siadają jak zwykle dzieci. W czasie kazania przysiada się do nich kilkuletni chłopiec. Malec próbuje zwrócić na siebie uwagę. Najpierw zeskakuje ze schodków. Za każdym razem robi to coraz głośniej. Potem na czworakach zbliża się w stronę ołtarza, zrywa się na nogi i z krzykiem biegnie do dzieci. Zabawa najwyraźniej przypadła mu do gustu, bo co jakiś czas powtarza to, tyle że teraz dodatkowo czołga się na brzuchu i turla przed ołtarzem. Gdy zbliża się konsekracja, celebrans przerywa odprawianie mszy, rozgląda się po kościele i pyta spokojnie: Czy są tutaj rodzice tego dziecka? Nikt się nie rusza. Celebrans jeszcze raz powtarza pytanie. Dopiero wtedy z tylnych ławek wychodzi młoda kobieta i zabiera chłopca.

Podczas ogłoszeń parafialnych kapłan mówi: – Cieszę się, że przyprowadzacie do kościoła swoje dzieci, cieszę s

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się