Nie wypaść z gry

Nie wypaść z gry

O tym, że Internet stał się istotną częścią naszego życia i społeczeństwa, nikogo przekonywać nie trzeba. Wystarczy prześledzić statystyki. W lipcu ubiegłego roku ponad połowa Polaków (56 proc.) łączyła się z siecią przynajmniej raz w tygodniu. Każdego dnia na całym świecie wysyłamy gigantyczną liczbę e-maili – codziennie jest ich ponad 210 bilionów, co oznacza 2,4 mld wiadomości na sekundę! Jeśli do tej zawrotnej sumy doliczyć wszystkie inne sposoby komunikacji w Internecie, to otrzymamy wynik iście oszałamiający.

Czy wobec zjawiska Internetu Kościół może pozostać obojętny? Wydaje się, że nie. „Świat cyfrowy – jak zauważa Benedykt XVI w tegorocznym orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu (16 maja) – oddając do dyspozycji niemal nieskończone możliwości ekspresji, otwiera wielkie perspektywy dla Pawłowego wezwania: «Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!» (1 Kor 9,16)” (tłum. moje). I tak funkcjonują portale chrześcijańskie, pojawiają się fora, na których podejmowane są tematy związane z wiarą… Przykładów można wskazać dużo więcej. Rzeczywistość wciąż jednak pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy wspomnieć kontrowersje wokół Richarda Williamsona – jednego z czterech hierarchów wyświęconych bez zgody Rzymu przez arcybiskupa Lefebvre’a, z których papież zdjął ekskomunikę w styczniu 2009. Antysemickie wypowiedzi biskupa, powszechnie dostępne w Internecie, spowodowały lawinę protestów i zaniepokojenie przyszłością dialogu katolicko-żydowskiego. W tym kontekście jakże gorzko brzmią słowa Benedykta XVI z jego listu, w którym wyjaśnia on swoje intencje: „Powiedziano mi, że uważne śledzenie informacji dostępnych w Internecie mogłoby dość wcześnie umożliwić zapoznanie się z problemem. Rozumiem, że w przyszłości w Stolicy Apostolskiej musimy zwracać większą uwagę na to źródło informacji”.

Wyznanie Benedykta XVI paradoksalnie świadczy o jego wielkości. Papież nie bał się przyznać, że nie tyle on sam, ile raczej jego współpracownicy, nie są odpowiednio wrażliwi na wyzwania codzienności. O ile Benedykta

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się