Dziewięć podróży Pawła VI
fot. filip mroz / UNSPLASH.COM

Dziewięć podróży Pawła VI

Nigdy nie odwiedził Polski jako papież, choć bardzo tego pragnął. Miał obchodzić z nami rocznicę milenium chrztu Polski, ale komunistyczne władze kategorycznie tego zabroniły. 19 października papież Franciszek ogłosi Pawła VI błogosławionym.

Przywykliśmy już – a przyzwyczaił nas do tego przede wszystkim św. Jan Paweł II – że papieże sprawują swój urząd, nie tylko przebywając w Watykanie, a latem udając się do Castel Gandolfo, ale także odwiedzając różne kraje i spotykając się z tamtejszymi wiernymi. Wiemy oczywiście, że nie zawsze tak było, a pierwszym biskupem Rzymu, który zaczął apostołować poza – umownie mówiąc – placem św. Piotra, był Paweł VI, który w latach 1964–1970 odbył łącznie dziewięć podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 16 państw i terytoriów.

Gwoli sprawiedliwości należy jednak dodać, że wcześniej wielu papieży również na krócej lub dłużej opuszczało swą siedzibę w Rzymie i odwiedzało inne kraje – były to jednak niemal zawsze podróże wymuszone czy to przez zaistniałe okoliczności, czy przez konkretnych władców, którzy na różne sposoby usiłowali podporządkować sobie biskupów Rzymu lub pozyskać ich poparcie.

Toteż z całą pewnością można uznać Pawła VI za pierwszego, który bez żadnych nacisków z zewnątrz (niekiedy nawet, jak zobaczymy, wbrew radom niektórych ludzi Kościoła) rozpoczął „duszpasterstwo pielgrzymkowe”, docierając na wszystkie kontynenty. 

Giovanni Battista Montini urodził się 26 września 1897 w miasteczku Concesio koło Brescii na północy Włoch. Po święceniach kapłańskich wyjechał na dalsze studia do Rzymu i tam rozpoczął wkrótce pracę w Sekretariacie Stanu i w dyplomacji papieskiej. W 1923 roku trafił do nuncjatury apostolskiej w Warszawie i chociaż po pół roku musiał ją opuścić ze względu na słabe zdrowie, to sympatię do Polski zachował do końca życia, czemu wielokrotnie dawał wyraz. Sprawował później różne funkcje w Stolicy Apostolskiej i w Kościele włoskim. W 1954 roku Pius XII mianował go arcybiskupem Mediolanu, a po śmierci Piusa i wyborze jego następcy Jana XXIII nowy papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. Kiedy Roncalli odszedł do wieczności 3 czerwca 1963 roku, konklawe wybrało na papieża Montiniego. Miał wtedy 66 lat. Przyjął imię Pawła VI. Wkrótce po swym wyborze zapowiedział kontynuację prac Soboru Watykańskiego II (przerwanego z chwilą śmierci Jana XXIII), a także swą pierwszą pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

Podróż do korzeni Kościoła

Od początku bardzo pragnął, aby jego podróż miała charakter ekumeniczny. Zaproponował, aby w tym samym czasie do Jerozolimy przybyli także zwierzchnicy innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich, dając w ten sposób świadectwo wspólnej wiary w Chrystusa. Niestety na apel ten odpowiedział pozytywnie jedynie duchowy zwierzchnik światowego prawosławi

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się