Maciej Soszyński OP

urodzony w 1972 r. w Krakowie – dominikanin, kaznodzieja, rekolekcjonista, przez lata duszpasterz narzeczonych.

Od młodości związany z krakowskimi dominikanami: jako licealista należał do duszpasterstwa młodzieży Przystań, a jako student związany był z DA Beczką, którą współprowadził wówczas o. Wojciech Prus. W 1994 roku razem zorganizowali Pieszą Pielgrzymkę Dominikańską na Jasną Górę. W tym samym roku Maciej Soszyński wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. 2001 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Był duszpasterzem szkół średnich we Wrocławiu i duszpasterzem akademickim w Gdańsku. Przez ponad 10 lat był również animatorem Ruchu Spotkania Małżeńskie.

W 2006 r. zamieszkał w poznańskim klasztorze, gdzie prowadził Akademię Małżeńską, przygotowującą narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa. W niedziele i święta o godzinie 21:00 odprawiał z Romanem Bieleckim OP popularne Msze święte, na które od lat ściągają tłumy wiernych.

Ojciec Soszyński OP zdradza 3 cechy dobrego kazania

Był także syndykiem poznańskiego klasztoru. W styczniu 2016 roku, razem z ojcem Prusem OP został duszpasterzem Lednica 2000.

W 2018 roku wyjechał do rodzinnego Krakowa, gdzie został syndykiem konwentu a także na dwa lata dołączył do Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Manewry małżeńskie nie są kolejnym, najlepszym na świecie poradnikiem dającym proste wskazówki, jak w kilku krokach zbudować udane małżeństwo albo jak sobie poradzić z każdym pojawiającym się kryzysem. Jest to zbiór rozmów z różnymi osobami, które na co dzień pracują z narzeczonymi i małżeństwami.

– napisał we wstępie do książki Rozmowy W drodze. Manewry małżeńskie, zawierającej m.in. rozmowy w cyklu W drodze do ołtarza, które przeprowadziła z nim Katarzyna Kolska.

Bardzo lubi żeglować po morzu bez względu na porę roku i panujące warunki. Nie cierpi na  chorobę morską. Zimą żagle zamienia na narty.

Życzenia imieninowe przyjmuje 14 maja.

Born 1972. Dominican Friar. He was a lider of Lednica Community, conducts the Dominican Academy of Marriage in Poznań.