Po co iść na skróty

Szkoda, że metody naturalne wpisane są w naszą religię. Na kursach przedmałżeńskich staramy się je odsakralizować, bo przecież działają bez względu na wyznanie.

Jacek Kowalski: Podobno parę dni temu przeżywali państwo oblężenie.

Marta Babik: Tak, do ojców dominikanów (w Krakowie – przyp. J.K.) zgłosiło się bardzo wielu młodych ludzi, którzy chcieli uczestniczyć w prowadzonym przez nas weekendowym kursie przedmałżeńskim. Z tej gromady ojcowie wybrali grupę stuosobową.

Czyli jest dobrze, bo młodzi ludzie chcą przychodzić i słuchać m.in. o naturalnych metodach planowania rodziny.

Marta Babik: Sądząc po licznych grupach, można tak wnioskować. Ludzie przychodzą i słuchają. Ale na ile chętnie? Trudno mi powiedzieć. Niektórzy dopytują, gdzie można się dowiedzieć czegoś więcej, ale są oczywiście i tacy, którzy odrzucają to, co mówimy. Na zakończenie kursu przeprowadzamy ankietę, w której pytamy, ile osób chciałoby spróbować stosować metody naturalne, i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni. Większość jest na „tak”.

Co się dzieje na tym weekendowym?

Marta Babik: Poruszamy wiele tematów. Trochę psychologii, trochę seksualności, płodności.

W jaki sposób mówicie młodym o płodności, o naturalnych metodach planowania rodziny?

Marta Babik: Dość ogólnie. Mamy świadomość, że grupa jest bardzo zróżnicowana. Są ludzie, którzy nic nie wiedzą na temat metod naturalnych, ale są też specjaliści – osoby związane z medycyną albo takie, które uczestniczyły już w różnych kursach. Dlatego chcemy raczej dać im podstawy i zainteresować tematem, niż wchodzić w szczegóły. Jeśli ktoś będzie tym zainteresowany, może wziąć udział w dodatkowych spotkaniach – w diecezji krakowskiej można np. uczestniczyć w kursie, w ramach którego zdobywa się wiedzę o metodzie Roetzera. Zainteresowani spotykają się w małych grupach i pod okiem instruktora uczą się tej metody. Dostają oczywiście materiały – np. karty do prowadzenia obserwacji.

No dobrze, ale oni chcą takie rzeczy w ogóle robić? Dziś stawia się na to, żeby było łatwo i szybko.<

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się