Na końcu mapy

Na końcu mapy

O Wyspach Owczych wiedziałam tyle, że istnieją gdzieś na północy. Lektura pierwszych stron książki 81:1 pokazuje, że to i tak dużo, zważywszy, że poza nadgorliwymi pasjonatami geografii niewielu ludzi o nich w ogóle słyszało. Wyspy Owcze – nazwa brzmi jak Zielone Wzgórze albo Mroczna Puszcza, tak prosto, że trochę bajkowo. Właśnie prostota i zarazem lekka nierzeczywistość dominują w reportażu Marcina Michalskiego i Macieja Wasielewskiego, którzy odwiedzili owe wyspy na końcu świata.
81:1. Opowieści z Wysp Owczych mają w sobie urok zaginionego miejsca, gdzie trud przetrwania na smaganych deszczem skałach równoważy ciepło bliskich, prawdziwych relacji, zaufania, wspólnoty. Musi być coś szczególnego w kraju, w którym nie ma ani jednego baru szybkiej obsługi (państwo niepodbite przez McDonaldsa, i to na pewno nie z powodu biedy mieszkańców) – za to co roku odbywają się rodzinne polowania na grindwale.

„Jest na końcu mapy taka wieś, gdzie przy polnej drodze domy dwa, gdzie ze studni wodę trzeba nieść, a jedynym światłem – światło dnia” – śpiewa Andrzej Sikorowski. Tak jest na niektórych spośród osiemnastu wysepek tworzących archipelag Wysp Owczych. Oddaję głos autorom 81:1:

Na Wyspach Owczych jest sto dziewiętnaście miejscowości. Do czterdziestu czterech prowadzi tylko jedna droga (…). W sześciu innych osadach szosy są w ogóle zbędne, ponieważ ludzie skupili się w jednym miejscu danej wyspy i nie potrzebują po niej podróżować. (…) Kolonie chatynek i domów jak szkatuły, gdzie można co najwyżej uruchomić mały traktor, przejechać slalomem między altaną sąsiada, składzikiem na olej opałowy i zaimprowizowanym sklepem, po czym trzeba zawracać, bo nic dalej nie ma. Na Stóra Diun i Koltur nie ma nawet sąsiadów.

Na początku Michalski i Wasielewski przedstawiają Wyspy Owcze za pomocą liczb: dowiadujemy się, że w języku farer


Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się