Czy potrafimy odróżnić nasze wyobrażenia na temat Maryi od tego, co rzeczywiście o niej wiemy? Jest ona bez wątpienia jedną z najsłynniejszych kobiet w historii świata – a także tą, która wzbudza najwięcej emocji i interpretacji. Bywa postrzegana jako archetyp matki, chrześcijański odpowiednik prabogini czy ideał kobiecości. Katolików raz się oskarża o stawianie jej w miejscu samego Boga, kiedy indziej zaś o wykorzystywanie jej postaci do utrwalania patriarchalnego modelu społeczeństwa i narzucania kobietom postawy „cichych i pokornych”. Kim więc tak naprawdę jest osoba kryjąca się za tymi wszystkimi przedstawieniami?
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć redakcja „Teofila” – pisma wydawanego przez dominikańskich braci studentów. Jak piszą we wstępie do najnowszego numeru, zamierzali przedstawić „minimum wiedzy o Maryi wystarczające dla budowania zdrowej wiary i do samodzielnego odróżniania prawdy od fałszu w tym, co można usłyszeć o Maryi”. Trzeba przyznać, że w dużej mierze sprostali temu zadaniu, tworząc swoisty elementarz maryjny porządkujący szereg kluczowych i popularnych zagadnień wiążących się z postacią Matki Jezusa oraz oddzielający nauczanie Kościoła na jej temat od tego, co jest tylko pewną interpretacją.
Artykuły opublikowane w „Teofilu” można podzielić na dwie grupy: jedna poświęcona jest próbie zrozumienia, kim Maryja jest w kontekście nauki Kościoła, druga analizuje sposób, w jaki jej postać jest ukazywana choćby w kulturze czy współczesnych nurtach teologii. Co nie zaskakuje, trzonem pierwszej z tych grup są teksty dotyczące czterech dogmatów maryjnych: o Bożym ma
Zostało Ci jeszcze 75% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 7000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń