Ludzie przestali wierzyć
fot. angela bailey iFt6wpY / UNSPLASH.COM

Ludzie przestali wierzyć

Siła chrześcijaństwa nie tkwi przede wszystkim w argumentach, ale w przykładzie bardziej ludzkiego życia. Wierzę mocno, że i dziś ten przykład może pociągnąć znudzoną duchowo Europę.

Dominik Jarczewski OP: Coś chyba kiepsko z Kościołem za oceanem, skoro właśnie o fotel prezydenta walczą proaborcyjny liberał i mormon?

George Weigel: Widzę, że muszę zrobić małą dygresję o samych mormonach, na temat których funkcjonuje w Polsce wiele błędnych poglądów. Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, bo taka jest jego oficjalna nazwa, został założony w 1830 roku przez 25-letniego Amerykanina Josepha Smitha. Miał on otrzymać objawienia od proroka Moroniego, spisane później w Księdze Mormona, uznawanej – obok Biblii – za Pismo Święte. Chociaż sami mormoni uważają się za chrześcijan, to ze względu na poszerzenie Objawienia nie są za takich uznawani przez przedstawicieli głównych gałęzi chrześcijaństwa. Mamy tu bowiem do czynienia z poważną różnicą dogmatyczną. Jednak w kwestiach etycznych, takich jak status małżeństwa czy obrona życia, są oni wielkimi sprzymierzeńcami katolików.

A wracając do wyborów i walki między Obamą i Romneyem: zgadzam się, że obecne wybory zaważą na tym, czy Stany Zjednoczone pójdą w ślady Europy Zachodniej, czy może stworzą nowy model społeczeństwa, w którym wszystko, czego dzisiaj oczekiwalibyśmy od państwa opiekuńczego, będzie zadaniem różnorodnych stowarzyszeń i organizacji społecznych. Jeśli jednak chodzi o samą sytuację chrześcijaństwa, to w moim przekonaniu Ameryka pozostaje wciąż o wiele bardziej otwarta na głoszenie ewangelii niż Europa. Wprawdzie tzw. kultura wysoka jest coraz bardziej obca wartościom biblijnym, nie zdołała jednak zniszczyć społeczeństwa tak, jak po drugiej stronie oceanu.

Tylko że to, co widzimy my, Europejczycy, to nie prywatne, pobożne życie statystycznej amerykańskiej rodziny, ale kultura masowa.

Ale mimo propagandy sekularyzmu w mediach ponad 90 procent mieszkańców Stanów Zjednoczonych wciąż przyznaje się do wiary w Boga Biblii. Amerykanie przeznaczają rocznie 3 mld dolarów na dzieła charytatywne, z czego dwie trzecie trafia do Kościołów. Chrześcijaństwo w Ameryce pozostaje nadal żywotne mimo trwającego od 20–40 lat ataku kultury wysokiej. Zgadzam się przy tym, że administracja Obamy jest najbardziej wroga religii w całej historii St

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się

Ludzie przestali wierzyć
George Weigel

urodzony 17 kwietnia 1951 r. w Baltimore, Maryland, Stany Zjednoczone − amerykański pisarz katolicki, teolog, działacz społeczny i polityczny, autor najlepiej sprzedającej się biografii papieża Jana Pawła II pt. Świadek nadziei....

Ludzie przestali wierzyć
Dominik Jarczewski OP

urodzony w 1986 r. w Warszawie – dominikanin, duszpasterz, rekolekcjonista, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, stały współpracownik miesięcznika „W drodze”....