Kto z kim śpi w sypialni

Narodziny pierwszego dziecka to największa zmiana w życiu każdego związku – większa niż narodziny piątego czy szóstego.

Katarzyna Kolska: Nim narzeczeni złożą przysięgę małżeńską i założą sobie na palec obrączki, kapłan zapyta ich: „Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”. Narzeczeni zgodnie odpowiedzą: „Chcemy”. Czy młodzi ludzie są świadomi tego, jak bardzo dziecko zmieni ich dotychczasowe życie?

Barbara Smolińska: Myślę, że nie są. Nikt z nas nie był. W wielu związkach dziecko pojawia się z zaskoczenia, często jeszcze przed ślubem, po bardzo krótkim okresie znajomości, wcale nie wtedy, gdy młodzi pragnęliby je mieć.

Para powinna sobie dać czas, aby nacieszyć się sobą, pobyć razem, odnaleźć się w tym związku?

Tak, to bardzo ważne. Budowanie związku jest rzeczą piękną, ale niełatwą, robi się to właściwie przez całe życie. Pierwszy okres, kiedy ludzie się zakochują, spotykają, chodzą na randki, aż w końcu zaczynają myśleć o wspólnej przyszłości, związany jest z dużą liczbą złudzeń i iluzji. Mówi się, że zakochani patrzą na świat przez różowe okulary i coś w tym jest. Ten czas jest trochę oderwany od rzeczywistości, od codziennych obowiązków, problemów.

Niejednokrotnie zdarza się, że pary funkcjonują na odległość – studiują w innych miastach, czasem nawet w różnych krajach, poznają się przez internet. Są sobą zafascynowani, coś im się w sobie spodobało, ale się nie znają.

Kiedy zaczynają myśleć o sobie poważnie, rozmawiają oczywiście o tym, jak to ich życie będzie wyglądało, ale te rozmowy to czysta teoria.

Po ślubie, po zamieszkaniu razem okazuje się, że budowanie z dwóch „ja” jednego „my” jest bardzo trudne. Bo nagle trzeba sobie odpowiedzieć na bardzo wiele pytań, na które wcześniej odpowiadać nie musieliśmy: Jak będziemy żyć, jak będziemy zarządzać naszymi pieniędzmi, jakich wyborów będziemy dokonywać, jakie będą nasze relacje z rodzicami, przyjaciółmi, dawnymi sympatiami, jak chcemy spędzać wolny czas, jak się podzielimy obowiązkami – czyli cała masa spraw do uzgodnienia i rozwiązania. Nie da się tego zrobić, siedząc jedynie przy stole i rozmawiając – choć oczywiście takie rozmowy są bardzo potrzebne i ważne. Te wszystkie sprawy sprawdzają się w codzienności. Im więcej z tego uda się parze ustalić, wynegocjować i zbudować, zanim pojawi się dziecko, tym lepiej.

Co się zmieni w ich życiu, kiedy pojawi się dziecko?

Narodziny pierwszego dziecka to największa zmiana w życiu każdego związku – większa niż narodziny piątego czy szóstego. Przede wszystkim przestają być we dwójkę, obok bycia mężem i żoną, przyjaciółmi, kochankami stają się rodzicami. Pojawia się trzecia osoba, która zmienia układ. Przez pierwszy rok niemowlę wymaga 24-godzinnej troski, obsługi, uwagi, opieki.

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się