Tego leku nie sprzedajemy
fot. aziz acharki / UNSPLASH.COM

Tego leku nie sprzedajemy

Skoro istotą sporu jest przekonanie o jakimś rodzaju współudziału w niszczeniu życia, to czy tylko pracownik apteki na taki teoretyczny współudział jest narażony?

Podejmujemy w tym numerze „W drodze” jeden z istotnych tematów obecnych w polskiej debacie publicznej, dotyczący wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów. Poniżej przedstawiamy dwugłos poświęcony tej sprawia autorstwa Konrada Sawickiego i Piotra Kieniewicza MIC.

Jesteśmy świadomi, że niektóre argumenty przedstawione poniżej brzmią kontrowersyjnie. Uznaliśmy jednak, że warto je zamieścić, nawet jeżeli wzbudzą polemikę. Pokazują one bowiem wyraźnie konieczność wprowadzenia takiego zapisu, by ochronić sumienia osób wierzących przed trudnymi wyborami moralnymi, z którymi spotykają się na co dzień w swojej pracy.

Redakcja

Dyskusja o klauzuli sumienia dla pracowników aptek jest bardzo interesująca, ponieważ przypomina o tym, że poza regułami wolnego rynku, ustawami państwowymi, przepisami unijnymi oraz regulacjami poszczególnych zawodów istnieje jeszcze prawo moralne, którego respektowania może się domagać człowiek. Czy jednak akurat w tym konkretnym przypadku katoliccy farmaceuci mają rację?

Na wzór lekarzy

W kwietniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski opublikowało „Deklarację poparcia prawa do sprzeciwu sumienia dla farmaceutów”. Dokument ten odwołuje się do przyjętej w 2010 roku przez Radę Europy rezolucji zatytułowanej „Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej”. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Korzystają z niej już lekarze – mogą na przykład w Polsce odmówić wykonania zabiegu aborcji zgodnej z aktualnie obowiązującym prawem.

Aptekarze również chcieliby mieć taką możliwość i argumentują, że są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to, ich zdaniem, jawne naruszenie Kodeksu Etycznego Aptekarza, który mówi, że w zawód ten wpisany jest „współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom”, oraz podkreśla, że „farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem”.

Niespodziewanie postulat ten został podjęty przez polityków, a Jacek Żalek z Platformy Obywatelskiej obiecał przygotowanie stosowne

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się