Często się zastanawiam, dlaczego Maryja jest przedstawiana na obrazach jako niezwykle piękna, wręcz idealna. A przecież wiemy, że była zwyczajną kobietą, taką jak inne. Dlaczego tak bardzo podkreśla się na obrazach Jej urodę?
Za tym pytaniem kryją się kolejne: Czym jest piękno? Czym jest piękno człowieka? Czym jest piękno Boga? W jaki sposób łaska czyni nas pięknymi, a grzech oszpeca? Nie zamierzam udawać, że potrafię zwięźle i adekwatnie odpowiedzieć na każde z nich. Chciałbym raczej zwrócić uwagę na jedną, bardzo istotną – szczególnie dzisiaj – kwestię: to, że Maryja była piękna i że jest tak przedstawiana, ma duże znaczenie dla zrozumienia Bożego działania w stosunku do nas. Przez Maryję Bóg chce bowiem wprowadzać piękno do naszych dusz i całego świata. Ten zamysł Boga najmocniej ujawnił się w zachowaniu Maryi od grzechu pierworodnego, a więc w Niepokalanym Poczęciu. Niepokalana jest bowiem – jak pisał genialny poeta dziewiętnastowiecznej Anglii Gerard Manley Hopkins SJ – przeźroczysta jak powietrze i bez zniekształceń przekazuje nam boskie piękno i chwałę.
Wielki Wyjątek
Niepokalana Maryja jest szczególnie piękna, ponieważ jest Wielkim Wyjątkiem od zmazy grzechu pierworodnego. W naszej – deklaratywnie raczej niż realnie – egalitarnej epoce takie stwierdzenia przyjmuje się raczej niechętnie. Ktoś napisał, że w ludzkim myśleniu zachodzi interesujące zjawisko: jeśli ktoś mówi, że a jest większe albo lepsze od b, to pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest to, że b jest małe albo złe. Podobny mechanizm powoduje, że jeśli kogoś się chwali w naszej obecności, to zaczynamy czuć się mali, tak jakby pochwalenie kogoś miało przynieść nam ujmę. Wiele zarzutów podnoszonych przeciwko nauce Kościoła o pięknie Niepokalanej jest wynikiem działania tego osobliwego mechanizmu: „Uważajmy, by przypadkiem nie wywyższyć Maryi tak bardzo, by przestała być Ona ludzka, taka zwyczajna, jak my wszyscy”. Ale dlaczego nie ma być pięknym wyjątkiem? Dlaczego irytuje nas to, że ktoś został w szczególny sposób wywyższony przez Boga w pięknie i świętości? Zapytajmy raczej o powody, dla których Bóg zdecydował się uczynić ten wyjątek. I przypatrzmy się, kiedy my postrzegamy kogoś jako wyjątkowego.
Osoba wyjątkowa to taka, której zleca się jakie
Zostało Ci jeszcze 75% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 5000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń