Dwa życia Dominika

Dwa życia Dominika

Film rozpoczyna się piękną pieśnią Franza Schuberta Der Doppelgänger w przejmującym wykonaniu polskiego barytona Szymona Komasy. Jej słowa napisał Heinrich Heine w 1828 roku, czyli w roku śmierci kompozytora. Utwór opisuje niezwykłe zdarzenie. Oto człowiek w innym człowieku rozpoznaje samego siebie, jakby swego sobowtóra. Ale Doppelgänger znaczy po niemiecku nie tylko: sobowtór. Według germańskich wierzeń określenie to odnosi się do złego brata bliźniaka, o którym nie wiemy, że istnieje, lub do naszego drugiego „ja”. A temu, któremu zdarzy się ujrzeć swego Doppelgängera, pisana jest nieuchronna katastrofa.

Rodzina w odwrocie

Jan Komasa (ur. 1981) znany jest polskiej publiczności jako autor jednej z trzech nowel składających się na Odę do radości, jednak dopiero Sala samobójców stała się jego samodzielnym debiutem fabularnym. Reżyser snuje tu poruszającą opowieść o podwójnym życiu młodych ludzi rozpiętym między światem realnym a wirtualnym. Dominik (świetny Jakub Gierszał), główny bohater tej historii, przytłoczony problemami w szkolnym towarzystwie i pozbawiony rodzinnego wsparcia, daje się wciągnąć w świat internetu, gdzie spotyka przyjaznych mu ludzi, zostaje zaakceptowany, czuje się wręcz jak w domu. Tym samym wycofuje się całkowicie z normalnego życia, by porzucić nadwrażliwą skórę ziemskiego cierpiętnika i przywdziać kostium cyfrowego awatara.

Niestety świat wirtualny tak naprawdę rządzi się tymi samymi prawami, co rzeczywistość. Pomimo wielu nowych możliwości, jakie oferuje, nie jest wolny od zawiści, podstępu i w końcu szantażu, o czym bardzo boleśnie musi się przekonać Dominik. Co ma zrobić młody wrażliwy człowiek, który uciekł z jednego wymiaru do drugiego i nagle uświadamia sobie, że nie ma dla niego miejsca ani w jednym, ani w drugim? Czy istnieje jeszcze jakieś inne wyjście? To dramatyczne pytanie, które Komasa stawia współczesnym młodym ludziom oraz ich rodzicom.

Jest to bowiem film o rozpadzie więzi rodzinnych. O pozornie sprawnie funkcjonujących organizmach, w których rodzice ciężko pracują, a dzieci uczą się w renomowanych szkołach; organizmach, które w nie

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się