Zamiast skupiać się na trudach bycia matką, Carrie Gress pokazuje, że macierzyństwo jest doskonałą okazją, by wyeliminować niedoskonałości swojego charakteru, nauczyć się panować nad emocjami, poprawić relacje z innymi i wzrastać w mądrości. Jest metamorfozą, która czyni z matek kobiety: mądre, promienne, cierpliwe, silne i wyrozumiałe. Pozwala dostrzec w codziennych zmaganiach sens i sposób Pana Boga na czynienie nas na Jego obraz i podobieństwo.
Odnowa. Przemieniająca moc macierzyństwa (tytuł oryginalny: Ultimate makeover. The Transforming Power of Motherhood) to kompendium przemiany kobiety w matkę. W dwunastu rozdziałachC. Gress dzieli się kilkoma wypróbowanymi sposobami radzenia sobie w sytuacjach granicznych, jakich przecież jest sporo w życiu każdej mamy. Są wśród nich: stosowanie profilaktyki (zanim dojdzie się do kresu wytrzymałości), bycie dla siebie dobrą, niebanie się łez, szukanie czasu na modlitwę (w myśl ora et labora, niekoniecznie formalną, raczej życie w bliskiej relacji z Bogiem), inspirowanie się świętymi, znalezienie bratnich dusz – innych mam, ale także bezdzietnych przyjaciół, i w końcu – poleganie na Jezusie i Jego Mamie – inspiracji.
Książka przynosi nieszablonowe spojrzenie na macierzyństwo, które proponuje nową perspektywę, dającą w dzisiejszych czasach szansę nie tylko na to, aby przetrwać, lecz także rozkwitać. To zaproszenie do odkrywania cudu i daru macierzyństwa przez pryzmat cnót. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się inspirującym cytatem, a kończy pytaniami, które skłaniają do refleksji nad kobiecym geniuszem.
Nie jest łatwo być kobietą. Z jednej strony jakaś niewidoczna siła ciągnie kobiety ku ich naturalnemu powołaniu – byciu na wzór Maryi, z drugiej jednak współczesny świat proponuje odmienną drogę do szczęścia. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak być dla innych, pozostając jednocześnie w zgodzie ze sobą? Jaką kobietą chciałabym się stać? Jakie jest moje powołanie? Jak być dobrą i zrealizowaną mamą? Odpowiedzi m.in. na te pytania pojawiają się właśnie w Odnowie.
Książka uważnie przygląda się temu, w jaki sposób powołanie do macierzyństwa zdecydowanie wykracza poza zwykłe zajęcie do wykonania; pokazuje, że jest to wyjątkowe wezwanie Boga do tego, aby przekraczać własne ograniczenia. Zarówno macierzyństwo biologiczne, jak i duchowe wzywa nas do sięgania poza siebie oraz wychodzenia do innych, aby ich umacniać duchowo, psychologicznie i zapewniać wszelką możliwą pomoc.
– podsumowuje Carrie Gress.
O autorze:
Carrie Gress uzyskała tytuł doktora filozofii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Pracowała w agencji informacyjnej „Zenit” w Rzymie jako redaktor naczelny angielskiej wersji wydania. Obecnie jest redaktorką internetowego magazynu dla kobiet „Theology of Home”. Współpracuje z „Aleteą”, „Catholic World Report”, „The Federalist” i „The Washington Examiner”. Często występuje jako gość w mediach: EWTN, Fox, BBC, CBC. Napisała kilka książek, które zostały przetłumaczone na dziewięć języków. Wraz z George’em Weiglem opublikowała Miasto świętych: Pielgrzymka po Krakowie śladami Jana Pawła II (Kraków 2016). Ma czworo dzieci, mieszka z rodziną w Virginii.
Patronat nad książką objęli:
„Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, tygodnik „Idziemy”, miesięcznik „W drodze”, Deon.pl, Aleteia.pl, Dominikanie.pl, Siódma9, Radio Doxa, Radio Nadzieja, Radio Emaus.
Oceń