Jak traktować ciała zmarłych
fot. igor dernovoy / UNSPLASH.COM

Jak traktować ciała zmarłych

Jeden ze znajomych przekonywał mnie niedawno, że dla nas chrześcijan nie powinno mieć znaczenia, w jaki sposób traktuje się ciała zmarłych, nawet bliskich osób. „Czy to naprawdę ma znaczenie, kto leży w grobie i w jaki sposób było to ciało potraktowane po śmierci? Przecież wierzymy w życie wieczne i to, co pozostaje po człowieku. To nic nie znaczące szczątki”. Wiem, że mój znajomy nie ma racji, ale chętnie usłyszałbym więcej o teologicznych uzasadnieniach chrześcijańskiego szacunku do ciał osób zmarłych.

Argument, że wiara w nieśmiertelność duszy czyni zbytecznym szacunek do ciał zmarłych, jest typowym „pobożnym” argumentem, który w istocie pobożny nie jest. Opiera się na nieporozumieniu, które spróbuję wyjaśnić. Najpierw jednak przypomnijmy naukę Kościoła: ciała zmarłych należy traktować nie tylko z szacunkiem, ale także z miłością, a najwłaściwszym tego wyrazem jest ich godne pogrzebanie.

Grzebanie zmarłych jest uczynkiem miłosierdzia względem ciała; jest uczczeniem dzieci Bożych, będących świątynią Ducha Świętego1.

Namaszczenie Jezusa

Nie będę przytaczał dziesiątków tekstów biblijnych, które nakazują okazywać szacunek ciałom zmarłych. Chciałbym przyjrzeć się jedynie tym miejscom w Piśmie Świętym, w których mowa jest o stosunku do ciała zmarłego Jezusa. Jeszcze przed Jego śmiercią, w Betanii, kobieta namaściła Chrystusa niesłychanie cennym olejkiem nardowym (Mk 14,3–9). Pan Jezus tak skomentował jej zachowanie: „Zostawcie ją; czemu sprawiacie jej przykrość? Spełniła dobry uczynek względem Mnie […] Ona uczyniła, co mogła; już naprzód namaściła moje ciało na pogrzeb. Zaprawdę, powiadam wam: Gdziekolwiek po całym świecie głosić będą tę Ewangelię, będą również na jej pamiątkę opowiadać o tym, co uczyniła” (Mk 14,6.8–9).

Pan Jezus nie tylko nie przeciwstawił się namaszczeniu swojego ciała „na pogrzeb”, ale powiedział, że kobieta „spełniła dobry uczynek”, co również z powodzeniem można przetłumaczyć z języka greckiego jako uczynek „piękny”. Zbawiciel, którego ciało miało być już niedługo okrutnie zmasakrowane na krzyżu, dostrzegł

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się

Jak traktować ciała zmarłych
Mateusz Przanowski OP

urodzony w 1974 r. – dominikanin, doktor teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Domi...