Panuje dość powszechne przekonanie, że żyjemy w czasach ogólnego kryzysu autorytetów, że zanika zapotrzebowanie na ich obecność w ludzkich społecznościach, że po prostu są zbędne, bo teraz każdy sam dla siebie jest autorytetem. Zjawisko to miałoby się również odnosić do Kościoła, a w Polsce nabierać szczególnego tempa. Jak te obiegowe opinie mają się do rzeczywistości?
„Autorytet Kościoła mógłby bardzo pomóc” – zapewnił 2 lipca 2021 roku minister zdrowia Adam Niedzielski, mówiąc o potrzebie nowego impulsu w działaniach promujących w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19. Dzień wcześniej wojewoda mazowiecki, zwracając się z prośbą do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza o wsparcie tych działań, napisał: „Wierzę, że osobisty autorytet Księdza Kardynała i pozostałych duchownych oraz wywodzące się wprost z Ewangelii wezwania do troski o bliźniego i współodpowiedzialności za wspólnotę będą dla nich przekonującymi argumentami do podjęcia decyzji o zaszczepieniu siebie i bliskich, w tym młodzieży”.
Kardynał Nycz zareagował pozytywnie na prośbę wojewody. Rozesłał do proboszczów pismo, w którym proponował księżom, żeby zachęcali do szczepień. Głos zabrał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W specjalnym oświadczeniu stwierdził m.in., że Kościół wspiera akcje promujące szczepienia, a także wszystkich, którzy podejmują decyzję o zaszczepieniu się.
Jednak przedstawiona wyżej inicjatywa władz i niemal natychmiastowe zaangażowanie przedstawicieli Kościoła katolickiego w naszym kraju wywołały rozmaite reakcje i komentarze. Nie tylko przychylne. Również negujące autorytety, do których odwoływali się reprezentanci aktualnie rządzących Polską. Na przykład znany publicysta Tomasz Terlikowski podzielił się następującą uwagą: „Nie istnieje już coś takiego, jak autorytet hierarchii kościelnej”. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy podające w wątpliwość sens odwoływania się do autorytetu Kościoła i jego przedstawicieli akurat w takiej kwestii lub w ogóle podważające jego istnienie.
Mówi się o kryzysie
Jak to jest z tym kościelnym autorytetem dzisiaj w Polsce? Czy rację mają ci, którzy – jak reprezentanci aktualnych władz, są przekonani o jego istnieniu i sile, zarówno w odniesieniu do Kościoła rozumianego jako całość (w
Zostało Ci jeszcze 85% artykułuWykup dostęp do archiwum
- Dostęp do ponad 5000 artykułów
- Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
- Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
Oceń