Beatyfikacja i co dalej?

Beatyfikacja i co dalej?

W związku z beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II oraz naszym wyjazdem na tę uroczystość do Rzymu wielu dziennikarzy zwraca się do mnie z pytaniem: beatyfikacja tak, ale co dalej?

Nie stroniąc od mediów, grzecznie opowiadam o ciągu dalszym i kontynuacji wskazań samego Ojca Świętego. Jednak taka odpowiedź nie wyzwala entuzjazmu. Nie do każdego przemawiają argumenty, że beatyfikacja jest silnym atutem, bo mamy błogosławionego orędownika w przestrzeni świętych obcowania.

Z Janem Pawłem II jest OK, ale pozostaje pytanie: co z nami? Po kilku takich nagabywaniach wpadłem na odpowiedź, której udzielił sam Ojciec Święty w adhortacji Christifideles laici: „Wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą, do końca przemyślaną, przeżywaną w należytej wierności”.

Kiedy tak rozważam, co dalej z dziedzictwem błogosławionego Papieża, te właśnie słowa przychodzą mi na myśl. Dziedzictwo Jana Pawła II powinniśmy przekładać na kulturę, inaczej zostanie w nas tylko słabnące z czasem wspomnienie Osoby, a jeszcze później obojętność. Ojciec Święty wyraźnie domaga się przekładania wiary na kulturę, by była ona przemyślana, dojrzała i uświadomiona. Emocji, które towarzyszyły naszym spotkaniom z Błogosławionym Papież

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się