Nowy rok witamy dwiema książkami, tj.: „Droga do radości” s. Mary David OSB oraz 9. tomem serii „Katolicki Komentarz do Pisma Świętego – List do Galatów” Alberta Vanhoye’a SJ oraz Petera S. Williamsona. Licząc na pozostanie z Wami w drodze przez kolejne dni 2022 r., życzymy wielu błogosławieństw i czerpania inspiracji z wydawanych przez nas książek.
List do Galatów. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, Albert Vanhoye SJ, Peter S. Williamson
List Pawła do Galatów budzi od dawna zainteresowanie czytelników, ponieważ rzuca wiele światła na wczesną historię Kościoła, doktrynę chrześcijańską i na uderzającą osobowość jego autora. Podtrzymuje równocześnie to zainteresowanie, gdyż przedstawiane w nim z pasją nauczanie jest zawsze istotne dla wiary i życia chrześcijan. (…) Podejmuje kluczowy i zasadniczy element teologii Pawła – usprawiedliwienia przez wiarę w Chrystusie. To nauczanie, ze względu na jego podstawowy charakter, zasługuje na to, by regularnie do niego wracać, o czym często zapominamy. (…) Ponieważ jednak łatwo ulegamy skłonności, by nadzieję zbawienia pokładać w dobrych uczynkach oraz intencjach, zastępując tym samym wiarę w Chrystusa ludzkimi czynami, dlatego trzeba zawsze przypominać podkreślanie przez Pawła z całą mocą usprawiedliwienia przez wiarę
– czytamy w IX tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego.
Warto zagłębić się w lekturę Listu do Galatów, by poprzez poznanie Pawłowego punktu widzenia na temat wolności chrześcijańskiej, świadomie wzrastać w dojrzałości w Chrystusie, nie zapominając oczywiście o innych aspektach Prawdy.
Poza informacjami historycznymi oraz istotną nauką chrześcijańską św. Paweł uwzględnia w Liście do Galatów także wątki psychologiczne związane ze swoją osobowością. Wybitny francuski teolog August Sabatier wyraził to tak:
Na tych stronicach lśnią blaskiem wszystkie moce duszy Pawła. (…) Nie ma niczego w starożytnej ani współczesnej literaturze, z czym można by porównać ten list. (…) Szerokie i jasne perspektywy, głęboka logika, kąśliwa ironia – wszystko to, co najbardziej przekonujące w argumentacji, najgwałtowniejsze w oburzeniu, najżarliwsze i najczulsze w emocji – wszystko to łączy się tutaj i płynie jednym strumieniem, tworząc dzieło o nieodpartej mocy.
Droga do radości, s. Mary David OSB
Droga do radości (The Joy of God: Collected Writings) to fragmenty konferencji i listów nieprzeciętnie utalentowanej, energicznej i zarażającej optymizmem benedyktynki. Tworzą one poruszające świadectwo jej życia i kilkuletnich zmagań z nieuleczalnym nowotworem. „Klauzura pozwoliła siostrze Mary David cudownie rozkwitnąć” – napisał we wstępie znany norweski trapista, biskup Trondheim, Erik Varden OCSO. Historia Mary David Totah daje realne umocnienie w wierze i nadzieję, bo stoi za nią człowiek, który w pełni zaufał Panu, inspirując innych do podążania drogą Prawdy absolutnej.
Mimo zdiagnozowania u niej nieuleczalnego nowotworu, pozostała wierna swoim przekonaniom – „Akceptacji-z-Radością”. Do ostatnich chwil czerpała garściami ze źródeł życia zakonnego i odnalazła szczęście w dzieleniu się swymi odkryciami, głównie z nowicjuszkami klasztoru św. Cecylii.
Pisała:
Nie ma potrzeby ze wszystkim walczyć. Spróbuj przyjmować różne rzeczy jako dary, spróbuj się radować i podchodzić pozytywnie do tego, przed czym możesz czuć opór. Uwierz mi, staniesz się innym człowiekiem. Wychodź naprzeciw temu, co się zbliża, co jest zapowiedziane – to pochodzi od Boga. Przyjmuj różne rzeczy, ludzi, okoliczności. To twój opór powoduje tyle niepokoju i cierpienia, nie te sprawy same w sobie.
Ta skłonność siostry Mary do dostrzegania pozytywów i skupiania się na dobru w każdej sytuacji sprawiała, że jej radość udzielała się wszystkim dookoła. Promieniowanie Bożą radością było jej życiową misją i nie przestało nią być, kiedy jej życie zbliżało się do kresu.
Oceń