Mary David OSB

(ur. 26 marca 1957 – zm. 28 sierpnia 2017) – zakonnica benedyktyńskiej wspólnoty kontemplacyjnej w opactwie św. Cecylii na angielskiej wyspie Wight; z urodzenia Amerykanka miała palestyńskie pochodzenie.

Mary David OSB urodziła się w Filadelfii w rodzinie katolickich Arabów z Ramallah (Palestyna), jako Michele Frieda Totah. Dorastała w Luizjanie.

Studiowała literaturę angielską na Loyola University w Nowym Orleanie, ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Wirginii. Pracę dyplomową napisała w Oksfordzie, w kolegium Christ Church – była jedną z pierwszych studentek tego kolegium.

W 1985 roku – po rekolekcjach na zakończenie pracy doktorskiej – wstąpiła do benedyktyńskiego opactwa św. Cecylii, z radością oświadczając, że pozostanie tam „na zawsze”. Od 1996 roku sprawowała pieczę nad nowicjuszkami: z entuzjazmem, mądrością i dowcipem. Od 2008 roku, aż do przedwczesnej śmierci na raka, pełniła posługę przeoryszy.

Siostra Mary David jest autorką książki The Joy of God: Collected Writings (ze wstępem Erika Vardena OCSO), która ukazała się nakładem Wydawnictwa W drodze pt. Droga do radości.