Jakub Kruczek OP

urodzony w 1962 r. w Szczyrku – dominikanin, przeor dominikańskiego klasztoru św. Józefa na warszawskim Służewie, ceniony spowiednik, długoletni magister braci studentów w Krakowie, duchowy opiekun krakowskiego ośrodka Spotkań Małżeńskich.

Do Zakonu Dominikańskiego wstąpił po maturze. W 1982 r. złożył pierwsze śluby, a w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie. Został wówczas współwychowawcą braci nowicjuszy, a po dwóch latach został posłany do Rzeszowa, gdzie pracował jako katecheta w szkole podstawowej na terenie powstającej dopiero nowej parafii dominikańskiej.

Bez wątpienia wydarzeniem, które sprawiło, że pomyślałem o kapłaństwie, był dzień 16 października 1978 r., kiedy Karol Wojtyła został papieżem.

– mówił o swoim powołaniu w rozmowie z Katarzyną Kolską.

Po dwóch latach ojciec Kruczek OP został skierowany do pracy w Prudniku. Nie pozostał tam jednak długo, bo już po roku został wybrany przeorem w klasztorze dominikańskim w Jarosławiu. Pełnił tam również funkcję proboszcza parafii. W kolejnych latach pełnił funkcję przeora także w klasztorze w Krakowie (dwukrotnie) i w Poznaniu.

Był magistrem (wychowawcą) braci studiujących filozofię i teologię w klasztorze w Krakowie. Opiekował się także duchowo krakowskim ośrodkiem Spotkań Małżeńskich. Jest cenionym przez wielu spowiednikiem (i autorem Rachunku sumienia dla dorosłych).

Jak sam o sobie mówi, „jest góralem niskopiennym”. Jest zapalonym kibicem, szczególnie skoków narciarskich i piłki nożnej. Sam bardzo lubi jazdę na nartach. 

Kuba ma taki papieski styl jazdy. Pełna kontrola bez szaleństwa.

Jarosław Głodek OP o narciarstwie ojca Kruczka OP.

Na obrazku prymicyjnym przed laty napisał:

Panie Jezu, Ty przyszedłeś nie po to, by Ci służono, ale by służyć. Naucz nas z miłością i pokorą służyć braciom.

Życzenia imieninowe przyjmuje 25 lipca.