Zło w rolach głównych

Zło w rolach głównych

Róża Wojtka Smarzowskiego to jeden z dwunastu smutnych filmów zaprezentowanych w konkursie głównym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w czerwcu ubiegłego roku. Choć dla wielu widzów był to faworyt festiwalu, jury przyznało jedynie wyróżnienie Marcinowi Dorocińskiemu za najlepszą główną rolę męską.

Również na grudniowej gali finałowej Festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy Róża przegrała z najnowszym filmem Agnieszki Holland zatytułowanym W ciemności. Co takiego jest w tym filmie, że choć przyprawia widzów o najsilniejsze emocje, to jednak zwyczajnie go nie lubimy?

Splątane losy

W historii kinematografii są takie dzieła, które bardzo cenimy, szanujemy i chętnie o nich opowiadamy, ale rzadko zdobywamy się na to, by je powtórnie obejrzeć. Wystarczy wspomnieć Urodzonych morderców Olivera Stone’a z 1994 roku. Filmy Smarzowskiego należą do tej właśnie kategorii. Działają na widza jak uderzenie obuchem: ogłuszają go, wytrącają z równowagi i – skoro nie ma tu żadnego happy endu – pozostawiają kinomana w pustce wypełnionej chaosem.

Narzędziem tego ogłuszenia jest w Róży ludzkie zło. Co z tego, że na pięknych zdjęciach Sobocińskiego widzimy malownicze krajobrazy Mazur, co z tego, że główni bohaterowie opowieści są postaciami pozytywnymi. Zło, które wylewa się z tej opowieści w prawie każdej scenie, po prostu przytłacza. Świat Smarzowskiego to świat, w którym zło z dobrem wygrywa.

Tadeusz, młody AK-owiec, który podczas wojny w tragicznych okolicznościach traci żonę, wyrusza na Mazury, by tam rozpocząć nowe życie. Jest lato 1945 roku, tuż po zakończeniu wojny i po przyłączeniu tzw. ziem odzyskanych do Polski. Polacy mogą zajmować opuszczone poniemieckie gospodarstwa. Taki plan ma również Tadeusz, ale najpierw odnajduje i odw

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się