Ewangelia według św. Marka
Jr 1,4-5.17-19 / Ps 71 / 1 Kor 12,31-13,13 / Łk 4,21-30
Czasem mówimy: „Polak potrafi”. Najczęściej wtedy, gdy zadziwia nas niespotykana inwencja Polaków w radzeniu sobie z szeroko pojmowaną rzeczywistością. Równie trafne będzie określenie: „chrześcijanin potrafi”, by opisać to, w jak przeróżny sposób potrafimy obejść i po swojemu zinterpretować słowa Boże.
Nazarejczycy też „potrafili”. Pierwsza ich reakcja na słowa Jezusa jest godna naśladowania. Wydaje się, że rozumieją, co i Kto do nich mówi. Jednak nie potrafią zapomnieć, że przecież wypowiada je znany im dobrze syn Józefa. Interpretację słów Bożych ograniczają do odkrycia, że głosi je także Nazarejczyk. I tyle. To za mało, by te słowa wypełnić, by nimi żyć.
Jezus mówi o sobie, że przychodzi do Nazaretu jako prorok. O Jego tożsamości zapominamy i nie mówimy zbyt często na ambonie. Nasz Pan jest prorokiem, bo przychodzi w imię Pańskie i został do nas posłany, by powiedzieć Dobrą Nowinę o zbawieniu. Prorok mówi to, co chce powiedzieć Bóg. O tym czytamy w Starym Testamencie, w opisie powołania proroka Jeremiasza. Bóg posłał go i uczynił twardym i nieprzejednanym, nie do obejścia, nie do zlekceważenia – tak jak nie sposób zlekceważyć stojącego na drodze muru spiżowego.
Głoszone przez Jezusa – Proroka słowa trafiają do naszych uszu. Aby ich treść dotarła głębiej, do wolnej woli, sumienia i rozumu, nie możemy ich ominąć. Posłuchać słów Bożych to przede wszystkim wytrzymać przy nich, gdy stają się niewygodne, trudne do przyjęcia. I wprowadzać konsekwentnie w podejmowane decyzje, zachowanie i nasz sposób myślenia.
Gdyby Bóg kiedykolwiek zechciał dać nam słowo, które mielibyśmy jedynie nabożnie odczytywać i ze skupieniem wysłuchać, z pewnością uczyniłby to już dawno. On jednak wciąż na nowo pragnie docierać do naszego wnętrza, do podstaw naszego człowieczeństwa i naszej wolności. Daje Słowo, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Słowo niesie w sobie pytania: Czy chcesz tak żyć? Czy chcesz taki się stawać?
Oceń