Niedzielny babysitter
fot. rod long J / UNSPLASH.COM

Jeśli przychodzimy na liturgię, by miło spędzić czas, to jest wiele sposobów, by spędzić go milej. Osobiście uczestniczę w liturgii z nastawieniem, by w pewnym sensie zmarnować czas.

Dominik Jarczewski OP: Mam takie przeczucie, że niejednej osobie narazimy się tą rozmową. Czy msza święta jest dla dzieci?

Dominik Jurczak OP: Jeżeli dzieci są ochrzczone, czyli są chrześcijanami, to jest także dla dzieci.

„Także”. Zgoda. A specjalna msza dla dzieci?

A to już inna sprawa. Nie istnieje msza „przymiotnikowa”: dziecięca, młodzieżowa, studencka, oazowa. Nie jestem zwolennikiem tego typu określeń. Stwarzają one wrażenie, że msza może być wyłącznie dla jakiejś grupy, że staje się jej własnością. Msza tymczasem jest dziełem całego Kościoła, a zatem jest nie tylko dla dzieci, oazy, młodych małżeństw, spacerowiczów czy ludzi ostatniej szansy.

Częścią tego Kościoła są rodzice z dziećmi. Z myślą o nich dostosowuje się mszę: kazanie, pieśni, modlitwy, żeby były bardziej zrozumiałe.

Pragnienie, „żeby było bardziej zrozumiale”, może – co nie znaczy, że musi – prowadzić nas na peryferie, ponieważ często za takim kryterium kryje się zgoda na banalizowanie liturgii. Dlatego nie jestem zwolennikiem mszy dla dzieci. Gdy spojrzymy na historię Kościoła, szybko odkryjemy, że Kościół zazwyczaj nie katechizował dzieci.

A dzisiaj katechizuje wyłącznie dzieci.

Tymczasem w starożytności Kościół zajmował się katechumenami, to znaczy dorosłymi przygotowującymi się do chrztu, pozwalając im już częściowo na uczestnictwo w liturgii, zwłaszcza w pierwszej części Eucharystii. Z drugiej części byli wypraszani. O tych, którzy zostali ochrzczeni, czyli o neofitach, Kościół nie zapominał tak łatwo. To przede wszystkim wówczas tłumaczono im prawdy wiary. Dlaczego dopiero wtedy? Bo nie były to jedynie teoretyczne opowiastki, lecz przekaz wiary w oparciu o konkretne doświadczenie uczestnictwa w liturgii: zarówno tej przed chrztem, jak i w Wielką Noc Zmartwychwstania Pańskiego, notabene jedyny dzień w

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się