okładka książki „Drogi Miłości ukrzyżowanej”

W cyklu „Po godzinach” Roman Bielecki OP poleca: „Drogi Miłości ukrzyżowanej”

Ponieważ Wielki Post wciąż jeszcze na rozbiegu, dziś pozwalam sobie zostawić dwie podpowiedzi w ramach lektur duchowych. Abp Grzegorz Ryś O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie (Wydawnictwo Znak 2021) i Adam Szustak OP Drogi Miłości ukrzyżowanej (Wydawnictwo W drodze 2021).  

Drogi krzyżowe autorstwa Adama Szustaka OP to Langusta w najlepszej duchowej formie. Nie ma tu gadanka, czołóweczek, opowieści o piciu kawy, popkulturowych skojarzeń i wrażeń z podróży. Czyli tego wszystkiego do czego przyzwyczaił odbiorców YT mój współbrat. Te cztery wersje wielkopostnego nabożeństwa są praktycznym modlitewnikiem. Tak zostały pomyślane. I w takim podręcznym, kieszonkowym formacie się ukazują. Wszystko po to, by wykorzystać je w indywidulanej modlitwie i samemu przejść z Jezusem czternaście stacji w duchu uważności, współczucia i miłości. Takie tytuły noszą trzy z nich. Czwarta to – nie ukrywam – moja ulubiona. Zainspirowana poematem Psalm o trzcinie autorstwa Romana Brandstaettera. Jest to duchowa bomba. Szustak OP w oscarowym wydaniu z czasów Osła w raju i Ewangelii dla nienormalnych. Skupiony, dobierający słowa, przenikliwy, wiercący frazami w sercu i trafiający w punkt. A przede wszystkim kompletnie nieznany jako poeta. Czemu tak rzadko, ja się pytam. Rzadko kiedy to mówię, ale dziś tak – ciarki w czytaniu.

No i przede wszystkim… dotknijcie tę książeczkę. To, co zrobił z fakturą okładki nasz grafik Krzyś Lorczyk OP no… to się nie da opowiedzieć. To trzeba fizycznie poczuć w obcowaniu z materiałem.