Matthew Levering

urodzony 29 kwietnia 1971 r. – znakomity amerykański teolog i znawca myśli św. Tomasza z Akwinu, absolwent Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill i Uniwersytetu Duke’a, doktoryzował się z teologii na Boston College.

Jest autorem lub redaktorem ponad trzydziestu książek, w tym także wybitnej pozycji Pismo Święte i metafizyka. Tomasz z Akwinu i odnowa teologii trynitarnej, opublikowanej w polskim tłumaczeniu przez Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii. W swoich pracach porusza głównie zagadnienia związane z teologią i historią Kościoła.

Należy do redakcji dwóch ważnych katolickich kwartalników: „Nova et Vetera” i „International Journal of Systematic Theology”.

Od 2004 roku angażuje się w organizacji badawczo-edukacyjnej Evangelicals and Catholics Together (Ewangelicy i Katolicy Razem), w latach 2007-2016 był przewodniczącym zarządu Akademii Teologii Katolickiej (Academy of Catholic Theology).

Pełnił szereg prestiżowych funkcji w instytucjach naukowych. Był profesorem nadzwyczajnym teologii na Uniwersytecie Ave Maria, należał do Centrum Etyki i Kultury Uniwersytetu Notre Dame, piastował stanowisko profesora teologii na Uniwersytecie w Dayton. Jest honorowym członkiem St. Paul Center.

Jest tłumaczem dzieł Gillesa Emery`ego OP

Był gościem cyklu Wykłady Otwarte: O zbawieniu Instytutu Tomistycznego, gdzie wygłosił wykład Stworzenie i odkupienie.