Zdjęcie Daniela Mattsona

Daniel C. Mattson

urodzony w kwietniu 1970 roku – amerykański zawodowy muzyk, mówca. Autor licznych artykułów na temat nauczania Kościoła katolickiego o homoseksualizmie oraz głośnej książki Why I Don’t Call Myself Gay: How I Reclaimed My Sexual Reality and Found Peace.

Należy do wspólnoty Courage Apostolate. Jest to apostolat rzymskokatolicki dla mężczyzn i kobiet, którzy doświadczają pociągu do osób tej samej płci oraz dla ich bliskich. Misją organizacji jest pomoc w prowadzeniu życia w prawdzie, miłości i czystości. Opierając się na modelu leczenia uzależnień od narkotyków i alkoholu stosowanym w programach takich jak Anonimowi Alkoholicy (AA), Courage prowadzi 12-stopniowy program, którego celem jest wsparcie homoseksualistów w utrzymaniu abstynencji seksualnej.

Mattson jest zawodowym muzykiem – gra na puzonie w orkiestrze. Występował i prowadził lekcje mistrzowskie na całym świecie, m.in. w słynnym Sankt-Petersburskim Państwowym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (St. Petersburg Conservatory).

Wychował się w katolickiej rodzinie, jako czwarty syn. W wieku kilku lat zdał sobie sprawę, że pociągają go osoby tej samej płci. Przez długi czas – zawsze w poszukiwaniu szczęścia – żył w niepokoju wobec niemożności pogodzenia wyznawanej wiary katolickiej i swoich preferencji seksualnych. Jak sam mówi: „W przeciwieństwie do tego, co wmawia nam się o homoseksualizmie, widzę wyraźną ciągłość wydarzeń mojego życia, które ostatecznie doprowadziły do wykształcenia się u mnie skłonności homoseksualnych. Jestem przekonany, że ten moment wpływający na moją tożsamość płciową, wyśmiewanie i znęcanie, poczucie bycia słabym i gorzej rozwiniętym od innych chłopców, wraz z miliardem innych wydarzeń w moim życiu, stał się zarzewiem, w którym kształtowały się i rozwijały moje skłonności.”

Przez kilkanaście lat wiódł aktywne życie geja, wchodził w relacje z mężczyznami, jednak nie doświadczał ani wolności, ani upragnionego szczęścia. Spełnienie odnalazł dopiero po tym, gdy zatoczył koło, gdy wrócił na drogę wiary, życia w czystości i z Panem Jezusem odkrył swoją prawdziwą tożsamość – człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. W prawdzie o tym, że jest umiłowanym synem Boga, stworzonym do szczęścia w tym życiu i w następnym, znalazł prawdziwą radość i miłość.

Od czasu nawrócenia angażuje się w głoszenie Dobrej Nowiny ze szczególnym uwzględnieniem katolickiego nauczania o homoseksualizmie. Swoje doświadczenia oraz refleksje towarzyszące duchowej przemianie opisał w książce Dlaczego nie nazywam siebie gejem? Jak zrozumiałem swoją seksualność i odnalazłem harmonię, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W drodze.

Historia Daniela C. Mattsona została opisana w nagradzanym filmie dokumentalnym „Desire of the Everlasting Hills”.