Andrzej Niziołek

urodzony w 1963 r. – absolwent kulturoznawstwa na UAM, dziennikarz, interesuje się historią Żydów poznańskich, a jego pasją jest odtwarzanie biografii zwykłych ludzi.

Współpracował z magazynem „Press”. Wraz z Andrzejem Skworzem jest współautorem Biblii dziennikarstwa.

Jest autorem (z Magdaleną Warkoczewską) albumu (i kuratorem wystawy) Zatrzymani w spojrzeniu. Wielkopolan album rodzinny – fotografie do roku 1919, książki Odkrywam. O Stanisławie Mrowińskim, która otrzymała nagrodę Biblioteki Raczyńskich „Książka lata 2006″, 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego (z Krzysztofem Millerem), albumu Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu (Ksenią Katarzyną Kosakowską), który otrzymał Nagrodę im. Józefa Łukaszewicza „Posnaniana” dla najlepszej książki o Poznaniu wydanej w 2014 roku.

FIRA. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu to projekt, który jest jak wehikuł czasu albo wizjer pozwalający zajrzeć w przeszłość. Książka-album i strona internetowa upowszechniają zbiór ponad tysiąca fotografii zebranych przed wojną w sześciu albumach przez młodą poznaniankę, Firę Mełamedzon. 31 maja 1939 roku 24-letnia Fira wyjechała do Palestyny, gdzie od ponad roku przebywał już jej ojciec. Mama Firy zamknęła w sierpniu skład męskiej konfekcji, który prowadzili przy Starym Rynku 64 w Poznaniu, pozałatwiała resztę spraw wiążących się z przenosinami do nowego kraju i jedenaście dni przed wybuchem wojny również wysiadła na nabrzeżu portu w Tel Awiwie. Uratowało się nie tylko tych troje ludzi – także pamięć Firy nie zmieniona przez doświadczenia wojny – czytamy na stronie projektu.

Albumy Firy Mełamedzon stały się podstawą świetnego projektu zrealizowanego przez zespół czterech osób: Andrzeja Niziołka, Ksenię Kosakowską, Tomasza Adamskiego i Tomasza Niziołka. Zebrali wspomnienia Firy, zreprodukowali fotografie z jej albumów, wydali książkę album i utworzyli stronę internetową. Na kartach książki i w przestrzeni wirtualnej opublikowali ponad 700 zdjęć z kolekcji Firy, na portalu umieścili dodatkowo materiał audiowizualny – Firę Mełamedzon-Salańską snującą swą opowieść. Od tego momentu jej prywatna historia stała się własnością i udziałem wszystkich tych, którym bliskie są losy poznaniaków, Polaków, Żydów czy Niemców. Wojna prawie bez wyjątku zmiotła ich z powierzchni ziemi, ale nie z kart historii i ludzkiej pamięci – czytamy na stronie projektu CYRYL, gdzie można obejrzeć unikatowe zdjęcia z kolekcji Firy Mełamedzon.

Andrzej Niziołek jest także autorem i przewodnikiem wycieczek po Starym Mieście w Poznaniu i dawnej dzielnicy żydowskiej śladami poznańskich Żydów, które powstały w ramach konkursu „Byli Żydzi w Poznaniu” – Centrum Warte Poznania 2017 i cieszyły się ogromnym powodzeniem.

Ma dwóch synów, mieszka w Poznaniu.