profesor, wybitny polski mediewista, emerytowany kierownik ds. badań w CNRS (Centrum Narodowe Badań Naukowych) w Paryżu, były redaktor naczelny „Przeglądu Tomistycznego”. Na stałe mieszka we Francji.
Dzięki jego działaniom najpoważniejsze czasopismo naukowe polskich dominikanów znalazło się w gronie czasopism najwyżej punktowanych przez Komitet Badań Naukowych.
W 2015 roku otrzymał dwa ważne wyróżnienia akademickie.
Pierwsze z nich to doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Babeş’a i Bolyai’a w Cluj (Rumunia). Uczelnię otwarto w 1871 roku, a jej historia sięga kolegium jezuickiego, założonego w roku 1581 z fundacji Stefana Batorego, księcia Siedmiogrodu i króla Polski. Pierwszym rektorem kolegium był Polak, ksiądz Jakub Wujek SJ, słynny tłumacz Biblii na język polski. Pamięć o nim, podobnie jak i o królewskim fundatorze uczelni, jest w Cluj wciąż żywa.
30 kwietnia 2015 r., tym razem w Pradze, prof. Kałuża otrzymał od Czeskiej Akademii Nauk honorowy medal im. Františka Palacký’ego. Medal ten, ustanowiony na cześć wielkiego XIX-wiecznego czeskiego historyka i polityka, jest przyznawany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych. Choć w swoich pracach prof. Kałuża wielokrotnie zajmował się historią uniwersytetu praskiego w średniowieczu oraz poglądami czeskich filozofów i teologów tej epoki, to – jak podkreślano – medal honorowy został mu przyznany za całokształt jego prac badawczych.
Autor licznych książek oraz prac badawczych. Nakładem Instytutu Tomistycznego ukazała się praca Lektury filozoficzne Wincentego Kadłubka.