Floripari

założony w 1994 roku zespół, wykonujący muzykę dawną. Obecnie artyści są oficjalnie związani z Zamkiem Królewskim na Wawelu i są jednym z najbardziej reprezentacyjnych krakowskich zespołów muzyki dawnej.

Kierownikiem artystycznym jest Aleksander Tomczyk, który był jednym ze współzałożycieli grupy i do dziś stanowi oś zespołu. Muzycy wykonują utwory na instrumentach historycznych z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych, jak również w duchu licentia poetica, czego wyrazem są interpretacje inspirowane muzyką ludową lub orientalną. Od początku swojej działalności Floripari koncertuje w kraju i za granicą.

W stały skład zespołu wchodzą: Maria Klich – sopran, lira korbowa, Joanna Trafas – sopran, Justyna Grabowska – klawesyn, wirginał, Aleksander Tomczyk – kierownictwo artystyczne, renesansowe i barokowe instrumenty dęte, dawne instrumenty perkusyjne, Mateusz Kowalski – viola da gamba, Katarzyna Borstyn – taniec historyczny, choreografia.

Wspólne pasje członków zespołu zamykają się w nazwie, która oznacza: rzeźbiący kwiaty.

Na portalu YouTube prowadzą własny kanał FLORPARI Muzycy Wawelscy.

Przeszło 20 lat temu zespół związał swoją działalność z Zamkiem Królewskim na Wawelu, przywracając tradycje muzyczne dworu królewskiego i muzycznych kapel sprzed wieków. Będąc muzyczną wizytówką tego szczególnego miejsca, zespół występował dla wielu ważnych osobistości i koronowanych głów składających wizyty na wawelskim wzgórzu, m.in.: prezydenta Portugalii, króla Malezji, królowej Szwecji, przedstawicieli NATO, rządu Norwegii, księcia Monako i innych.

Wydawnictwo Cantigas de Santa Maria. Śpiewnik wraz z płytą zawiera m.in. utwory wykonywane przez Floripari.

Wszystkie informacje o zespole i koncertach znajdują się na stronie internetowej Floripari. Utwory do słuchania na Spotify.