Perfugium

Założony w 1997 roku zespół muzyki dawnej, działa przy kościele św. Marka w Krakowie.

Zespół powstał z inicjatywy młodzieży śpiewającej w scholi dominikańskiego duszpasterstwa Przystań przy krakowskim klasztorze. Od samego początku członkowie Perfugium koncentrowali się na dawnej muzyce sakralnej oraz tradycyjnych pieśniach Kościoła w Polsce. Inspirację i motywację do pracy czerpią, jak sami mówią, z obecności Pana Boga w wykonywanych utworach.

Grupa koncertuje w całej Polsce, grając zarówno w kościołach, synagogach i cerkwiach, jak i na scenach operowych czy w salach koncertowych.

Od ponad 20 lat trzon zespołu nie uległ zmianom, muzycy żartują, że stali się zespołem rodzinnym. W sopranach śpiewają: Bogumiła Kowalska, Natalia Kucia-Szymor, Joanna Przybyłowska i Bożena Solarz. Alty to Zofia Draus, Anna Iwan i Magdalena Rychlak. W tenorach można usłyszeć Pawła Iwana, Mateusza Kowalskiego i Mateusza Solarza. Basem śpiewają Wojciech Butryn i Piotr Przybyłowski. Kierownikiem artystycznym od samego początku istnienia Perfugium jest gambista Mateusz Kowalski.

Zespół zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach chóralnych w Polsce. Zajął m.in. II miejsce w kategorii „chóry kameralne” podczas XIV Konkursu Kolęd i Pastorałek w Myślenicach, otrzymał Złota Strunę na konkursie chóralnym w Niepołomicach oraz wyróżnienie podczas IV edycji współorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Krakowie konkursu Cantate Domino.

W dorobku zespołu znajduje się kila płyt CD, w tym także jedna nagrana z innym znanym zespołem muzyki dawnej – Floripari.