Tworzymy zbiorową orkiestrę
fot. matthew feeney / UNSPLASH.COM

Tworzymy zbiorową orkiestrę

Trudno nam otwierać się na Boga, wsłuchiwać w to, co ma nam do powiedzenia. Trudno też mówić do Niego. Kiedy jesteśmy w większym gronie, jest trochę łatwiej, zawsze ktoś niesie kogoś.

Po co komu wspólna modlitwa? Czy nie wystarczy indywidualna rozmowa z Bogiem? Wiele razy słyszałam pogląd, że wiara i modlitwa to sprawy prywatne, z którymi nie należy się obnosić. Sama widzę wielką wartość w tym, by modlić się razem.

Jako świecka dominikanka odwołam się do naszych dokumentów, na podstawie których przyłączamy się do zakonu, odbywamy w nim formację, a potem realizujemy swoje dominikańskie powołanie.

W Regule Fraterni Świeckich św. Dominika czytamy, że źródłami, z których świeccy dominikanie czerpią siłę na drodze swojego powołania, jednocześnie kontemplacyjnego i apostolskiego, są między innymi: słuchanie słowa Bożego i czytanie Pisma Świętego, w miarę możliwości codzienne uczestnictwo w ofierze eucharystycznej, celebrowanie liturgii godzin w łączności z całą Rodziną Dominikańską (Reguła II.10). Dyrektorium Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego Prowincji Polskiej podkreśla, że „pamiętając o swej przynależności do Zakonu Kaznodziejskiego, każdy jego członek świecki wspiera zakon swoją modlitwą, zarówno indywidualną, jak i wspólnotową” (Dyrektorium, art. 9).

To tyle, jeśli chodzi o prawo. A jak wygląda praktyka?

Razem, ale osobno

Chyba każdy, kto przychodzi do fraterni dominikańskiej (podobnie jak kandydaci do innych wspólnot i grup religijnych) odczuwa potrzebę duchowej łączności i z góry zakłada, że będzie ona realizowana także poprzez modlitwę. Kandydat ma już zwykle sporo doświadczeń zdobytych wcześniej, np. w duszpasterstwie, i chce je kontynuować w kontekście swojej aktualnej sytuacji życiowej. Inni z kolei przychodzą właśnie dlatego, że odczuwają głęboką tęsknotę za wspólnotą, która razem się modli, a nigdy przedtem do takiej nie trafili. Czasem dojrzewają wiele lat, by się do tej tęsknoty przyznać i ją zaspokoić. Są też tacy, którzy mają potrzebę wsp

Zostało Ci jeszcze 85% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się

Tworzymy zbiorową orkiestrę
Małgorzata Mazur

(ur. 1959 r. – zm. 02 listopada 2020 r.) – pedagog, absolwentka teologii na UKSW w Warszawie, trenerka „Szkoły dla rodziców i wychowawców”, przełożona prowincjalna Fraterni Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego. Mieszkała w Sz...