To, co nas wiąże
fot. matt reiter / UNSPLASH.COM

To, co nas wiąże

Bardzo lubię film Ridleya Scotta Dobry rok z Russellem Crowe’em i Marion Cotillard w rolach głównych. Opowiada on historię maklera z londyńskiego City, który zmuszony jest na jakiś czas wycofać się z giełdy. Korzysta więc z okazji, żeby rozwiązać sprawy spadkowe po niedawno zmarłym wuju, który zapisał mu dom i winnicę w Prowansji. Jak to w filmach bywa, weekend zamienia się w tytułowy rok, a Max Skinner odkrywa w tym czasie na nowo, co tak naprawdę jest ważne w życiu: zostawia intensywną, ale pędzącą donikąd karierę finansisty i wybiera spokojne smakowanie chwili we francuskiej arkadii. Film może nie był szczególnie ambitny – ot, kliszowy scenariusz odwołujący się do tęsknoty za utraconym rajem, ale dzięki dobrym aktorom, ładnym krajobrazom, muzyce, gagom i błyskotliwym dialogom powstał film idealny na wakacje.

Czegoś jednak w nim brakowało. Na dobrą sprawę winnica, wokół której spleciona jest intryga, wymyślona została za biurkiem – niewiele ma wspólnego z realiami uprawy winorośli i produkcji wina. I bohater, i reżyser traktują ją jako gotowy towar, który można kupić, posiąść i sprzedać – w dowolnej chwili. Właśnie o tym wszystkim, co pomija film Scotta, opowiada najnowszy obraz Cédrica Klapischa.

Po latach

Po kilku latach podróży Jean powraca do rodzinnego domu w Burgundii – równie niespodziewanie jak wtedy, kiedy spakował plecak i wyjechał bez słowa pożegnania. Nie wrócił nawet na pogrzeb matki. Teraz ma za to okazję potrzymać przez parę minut dłoń umierającego ojca. Rodzeństwo nie wie, gdzie był, co robił, dlaczego wyjechał i czemu zdecydował się wrócić. Pierwsze minuty filmu to zatem nieśmiałe spotkanie rodzeństwa, wzajemne oswajanie się, wyrzucanie długo tłumionych pretensji, ale też czas zwyczajnej radości. Oraz ciekawości: w końcu tyle się zmieniło.

Młodszy brat, Jérémie, zdążył się ożenić i właśnie został ojcem. Mieszka z rodziną w domku należącym do zaborczych teściów. Świątek, piątek czy niedziela budzi ich wołanie zawsze uśmiechniętej teściowej, która zaprasza wszystkich na śniadanie (odmowa nie wchodzi w grę).

Zostało Ci jeszcze 75% artykułu

Wykup dostęp do archiwum

  • Dostęp do ponad 5000 artykułów
  • Dostęp do wszystkich miesięczników starszych niż 6 miesięcy
  • Nielimitowane czytanie na stronie www bez pobierania żadnych plików!
||
Wyczyść

Zaloguj się

To, co nas wiąże
Dominik Jarczewski OP

urodzony w 1986 r. w Warszawie – dominikanin, duszpasterz, rekolekcjonista, doktor filozofii uniwersytetu Paris 1 Panthéon-Sorbonne, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów, stały współpracownik miesięcznika „W drodze”....