Gdzieś pośrodku starego jak nie wiem co, nadbałtyckiego miasta Gdańsk, wzorem raka pustelnika z jego muszlą, stoi kościół z klasztorem. W klasztorze żyją bracia dominikanie. Klasztor daje im schronienie, a oni otaczają kościół i wszystkich, którzy go odwiedzają, swoją modlitwą, i tak sobie razem pielgrzymują przez osiem już długich wieków. Kościół ten ma oficjalną, bardzo poważną nazwę, która brzmi: Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja, ponieważ to właśnie Święty Mikołaj jest jego patronem.
Jednak w naszym mieście wszyscy ludzie mówią o nim, używając tylko imienia, co czasem dziwi przybyszów. Można usłyszeć: „Idziesz na dziewiętnastkę do Mikołaja?” (i wcale nie chodzi o czyjeś urodziny, tylko o niedzielną mszę o siódmej wieczorem), czy „Mikołaj już grzeje”, kiedy bracia włączą ogrzewanie jesienią, albo jak zapraszają narzeczeni: „Przyjdźcie do Mikołaja na nasz ślub”. Można by się oburzać – kto to widział zwracać się w ten sposób do budynków, zwłaszcza tak starych i w dodatku świętych. Darujmy jednak mieszkańcom, bo nie mówią tak z braku szacunku, tylko z ogromnego przywiązania, a nawet czułości
– fragment książki Niebajka o Mikołaju.
W październiku 2018 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, został zamknięty najstarszy kościół w Gdańsku, bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Narodził się ambitny plan, aby w jednym utworze opisać osiemsetletnią historię bazyliki dominikanów i jej synergię z Gdańskiem, jednocześnie oddając jej wyjątkowy charakter i oddziaływanie na odwiedzających, a wszystko to w formie przyjaznej przede wszystkim dla dzieci.
Powstała rzecz wyjątkowa, eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość.
Twórcami są artyści silnie związani z Gdańskiem i Mikołajem: Katarzyna Wasilkowska; ilustracje i opracowanie graficzne Maja Siemińska i Szczepan Troka Wysocki.
Oceń