„Od Abba do Amen” to zaproszenie do innego niż do tej pory zagłębienia się w modlitwę Ojcze nasz. Zachęta do spojrzenia na powszechnie znane przypowieści biblijne – m.in. o synu marnotrawnym, pannach mądrych i głupich albo talentach – w świeży, nieobarczony przyzwyczajeniami sposób. Autorzy nadają im oddające sedno tytuły i odnoszą do kolejnych siedmiu próśb Ojcze nasz. Zabieg ten pozwala odkryć na nowo powszechnie znane i ponadczasowe prawdy.
O modlitwie Ojcze nasz można mówić, milczeć, czytać i pisać nieustannie. Za każdym razem odkrywa się przed nami na nowo – czytamy we wstępie, a dalsza lektura to potwierdza. Powtarzający się przejrzysty układ poszczególnych rozdziałów: prośba Ojcze nasz, biblijna opowieść, kontekst i refleksja sprawiają, że odkrywanie codziennej modlitwy i znanych powszechnie opowieści nabiera całkiem nowego wyrazu.
Przypowieści są małymi perłami literatury, a ich oddźwięk ma olbrzymi wpływ na kulturę europejską i światową. Znają je praktycznie wszyscy. My też je znamy i chyba na tym w dużym stopniu polega problem z ich rozumieniem. Znamy je tak dobrze, że już dawno przestaliśmy ich słuchać.
– pisze Dariusz Kubuj. I dodaje:
Dla pobudzenia naszej gotowości słuchania warto zastosować pewien prosty zabieg – nadać każdej z tych przypowieści nowy tytuł, jak najlepiej oddający jej sens. Jak zobaczymy, jest to naprawdę ożywcze, zmusza do wyjścia poza rutynę i oklepane formułki. Próbowałem odszukać teksty przypowieści, które moim zdaniem korespondują z kolejnymi wezwaniami modlitwy Ojcze nasz. Mam nadzieję, że w toku naszych rozważań stanie się to widoczne i pomocne w pogłębieniu rozumienia tej modlitwy.
Ojciec Krzysztof Popławski OP podkreśla natomiast siłę, wagę i wyjątkowość tej jedynej w swoim rodzaju modlitwy do naszego Ojca: Słowa Ojcze nasz są nie tylko szkołą i drogą modlitwy, ale przede wszystkim naszej życiowej drogi i postawy: względem Boga, drugiego człowieka i samego siebie. (…) Ojcze nasz zawiera w sobie również całą historię zbawienia, czyli relacji Boga i człowieka od stworzenia po czasy ostateczne. Dlatego każde słowo jest istotne, każde odniesienie do Starego i Nowego Testamentu pogłębia nasze spojrzenie i wprowadza nas przede wszystkim na drogi Boże naszego życia.
Patronat nad książką objęli: tygodnik „Niedziela”, „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, „Teologia Polityczna”, miesięcznik „W drodze, „Echo Katolickie, deon.pl, misyjne.pl, wiara.pl, Aleteia.pl, dominikanie.pl, Radio Nadzieja, Radio Emaus, Radio DOXA.
O autorach:
Dariusz Kubuj (ur. 1971 r.) – absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Właściciel i główny strateg firmy doradztwa biznesowego Kubuj Strategia. Na co dzień pracuje dla największych zagranicznych i polskich marek. Po pracy animator kultury i organizator wyjazdów edukacyjnych dla młodzieży i dorosłych.
Krzysztof Popławski OP (ur. 1964 r.) – dominikanin, pracował w Polsce, na Tajwanie, w Chinach i we Włoszech. Przez ostatnie sześć lat spędził w Rzymie jako socjusz generała zakonu ds. Europy Środkowej i Wschodniej. Nakładem Wydawnictwa W drodze ukazały się: 24 godziny kochania, Jak się modlić Pismem Świętym, Oczko. Miniatury (anty)klerykalne, Rok taty. Jest także współautorem m.in. Życie zmienia się, ale się nie kończy. Chrześcijańskie przeżycie żałoby.
Oceń