Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym, nakładem Wydawnictwa W drodze, we wrześniu 2019 roku ukazała się książka arcybiskupa Fultona J. Sheen’a – Nowe stare błędy
Ten wybitny amerykański biskup, filozof i apologeta w mistrzowski sposób ocenia rzeczywistą wartość idei, które współcześnie pojawiają się w kontekście moralności, religii, nauki, socjologii, psychologii i humanizmu.
Bez kompromisów i wyrozumiałości odnosi się do wszelkich skrajności, czyli do tych, którzy uważają, że to, co nowoczesne, jest zawsze najlepsze, ale także do tych, którzy twierdzą że to, co nowoczesne, jest zawsze złe. Próbuje wyjaśnić, że często to, co nosi miano „nowoczesnego”, w rzeczywistości stanowi tylko nową nazwą starego błędu, a to, co uważa się za „nieprzystające do obecnych czasów”, w rzeczywistości jest „ponadczasowe” i nie podlega zmiennym modom – zupełnie jak tabliczka mnożenia.
Autor krytykuje przy tym kult użyteczności, którą współczesność utożsamiła z prawdą. Z pełną lekkości przenikliwością tłumaczy, że metoda naukowa nie jest jedynym źródłem poznania, a nadprzyrodzone nie jest synonimem niewytłumaczalnego. Uświadamia, że prawda jest niezmienna. Ocena ta dokonywana jest z filozoficznego punktu widzenia, w jasnym świetle tak zwanego „zdrowego rozsądku”.
Krytykowanie jest uzasadnione tylko wtedy, gdy krytyka jest konstruktywna, podobnie jak zburzenie domu jest uzasadnione tylko wtedy, gdy w jego miejsce ma powstać inny. Współcześni krytycy mają w sobie chyba zbyt wiele ze sceptyków, ich protesty bowiem rzadko są poparte propozycjami reform, a denuncjacjom rzadko towarzyszą deklaracje. Najwyraźniej istnieje potrzeba przywrócenia słowu appreciationjednego z jego etymologicznych znaczeń, mianowicie: „oceny rzeczy według ich prawdziwej wartości”. Jednak prawdziwa wartość zakłada istnienie standardu, a standardem myślenia musi być prawda, nie zaś to, co w danej chwili jest modne.
– wyjaśnia abp Fulton J. Sheen.
I dodaje:
Nowa moralność sprowadza się do następującego stwierdzenia: postępujesz źle, jeśli robisz rzeczy, których nie lubisz robić; postępujesz słusznie, jeśli robisz to, na co masz ochotę. Jej podstawy są nie tylko „drobiazgowe”, lecz również groteskowe. Standardem moralnym staje się indywidualne poczucie piękna, a przestaje nim być racjonalna ocena słuszności czynu.
O autorze
Arcybiskup Fulton J. Sheen (1895–1979) brał aktywny udział w życiu publicznym. Był mistrzem w wykorzystywaniu środków społecznego przekazu do głoszenia prawdy o Jezusie. Ogromną popularnością cieszył się jego program „Life is Worth Living” („Warto żyć”), dzięki któremu wiele osób doświadczyło nawrócenia. Nieprzeciętna inteligencja, dowcip i elegancja sprawiły, że doceniły go także świeckie media poprzez wyróżnienie nagrodą Emmy dla najwybitniejszej osobowości telewizyjnej. Napisał ponad 60 książek. W 2008 roku w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Wydawnictwo W drodze wydało dotąd trzy książki Sheena: Siedem grzechów głównych (2018), Marnotrawny świat (2018) oraz Wieczny Galilejczyk (2019).
Oceń