Paul Copan

urodzony 26 września 1962 r. w Cleveland (Ohio, Stany Zjednoczone) – amerykański teolog chrześcijański, doktor filozofii (Marquette University), apologeta, wykładowca Palm Beach Atlantic University na Florydzie.

W swojej karierze wykładał i prowadził debaty na wielu uniwersytetach, w tym na Uniwersytecie Helsińskim (2017), Uniwersytecie Moskiewskim (2002), Uniwersytecie Nanyang w Singapurze (2019), Uniwersytecie w Reading (2017), Uniwersytecie Cambridge ( 2017), Wycliffe Hall na Uniwersytecie Oksfordzkim (2017), Boston College (2001, 2002) i Boston College Law School (2012) oraz na Uniwersytecie Harvarda (2000).

Przez sześć lat pełnił funkcję prezesa Ewangelickiego Towarzystwa Filozoficznego.

Paul Copan jest autorem i redaktorem kilkudziesięciu książek z dziedziny filozofii religii, apologetyki, teologii i etyki w Biblii.

Nakładem Wydawnictwa W drodze, w serii „Nowa Apologetyka„, ukazała się jego książka Czy Bóg jest potworem? Zrozumieć Boga Starego Testamentu (oryg. Is God a Moral Monster? Making Sense of the Old Testament God; 2011). Wstęp do książki napisał prof. ks. Piotr Roszak.

Jak czytamy w przedmowie:

Zajmowanie się etyką starotestamentalną stanowi nie lada wyzwanie. Do konieczności opanowania bardzo rozległej dziedziny wiedzy dochodzi fakt, że starożytny Bliski Wschód wydaje się tak dziwny, jakby wręcz z innego świata! Zrozumienie tego świata oraz niektórych tekstów Starego Testamentu wymaga umieszczenia ich w odpowiednim kontekście.

Etyka starotestamentalna jest jednym z tematów zapalnych i wywołuje wszelkie rodzaje reakcji – od zdumienia i zakłopotania po gniew i wybuchy wrogości. Odczułem więc, że potrzebna jest przystępna i nieco krótsza książka na ten temat. Moje rozproszone teksty o etyce starotestamentalnej znajdują się już w rozmaitych książkach i artykułach, ale pragnąłem nie tylko poszerzyć te zagadnienia, lecz także dołożyć znaczną ilość nowego materiału. W tym wypadku piekę dwie pieczenie na jednym ogniu – nie tylko podejmuję trudny temat, lecz także wykorzystuję ruch nowego ateizmu jako punkt wyjścia do dyskusji.

(…)
Mam nadzieję – i modlę się, by tak się stało – że książka ta odpowie na naglącą potrzebę wspólnoty chrześcijańskiej, która często jest zakłopotana, a czasem wręcz sparaliżowana tymi trudnymi tekstami ze Starego Testamentu. Aby ułatwić „proces trawienny” tego materiału, zamieściłem na końcu książki przewodnik przeznaczony dla małych grup dyskusyjnych ze szkół niedzielnych dla dorosłych, grup studium biblijnego i grup uniwersyteckich.

Mieszka z żoną i dziećmi na Florydzie.

Aktywny na Twitterze. Strona autora paulcopan.com.